Röya Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Röya Ayhan diye adından bahsedilen sanatçının tam ismi Röyale Yakup kızı Necefova’dır. Azeri model, pop şarkıcısı ve oyuncu olan Röya 14 Haziran 1982 tarihinde Azerbaycan Ağdam şehrinde doğmuştur. Ağdam’ da eğitim ve öğretim serüvenini tamamlayan Röya Ayhan sonrasında oldukça hırslı bir şekilde müzik kariyerinde yoluna devam etmiştir. Pop müzik alanında oldukça iddialı olan şarkıcı Azerbaycan’ın Rihanna’sı lakabıyla bu başarısını gözler önüne sermiştir. Şarkıcılığa başladığı ilk yıllarda Azeri söz yazarı, şarkıcı, sunucu, besteci ve oyuncu olan Aygün Kazımova’nın geri vokalliğini yapmıştır. Kendi ayakları üzerinde duran ve şarkıcılık kariyerinde sürekli başarılı adımlar atan Röya aynı zamanda bir çocuk annesidir.

 

Müzik Kariyerinin Başlaması

Röya bir grupla birlikte ilk kez sahneye çıkmıştır. 1999 senesinde W-Trio isimli müzik grubunda kariyerine başlayan Röya ilk yıllarında Aygün Kazımova’nın geri vokalliğini yapmıştır. Aygün Kazımova’nın konserlerinden bir tanesinde Türkçe ’de Aşk anlamına gelen ‘’Eşq’’ isimli şarkıyı söylemiştir. Röya kariyerine başladığı müzik grubundan 2002 senesinde ayrılmış ve yoluna kendi başına devam etmiştir. Azerbaycan’da oldukça kısa bir sürede popülerliği yakalayan Röya Türkiye’de de oldukça tanınan bir isim haline gelmeye başlamıştır. Mustafa Ceceli, Soner Sarıkabadayı gibi ünlü isimlerle düet yapmış, DMC, Poll Production benzeri firmalarla çalışmalar yürütmüştür.

 

Türkiye’ye Uzanan İş Birlikleri

Röya Ayhan, Gülşen için hayranlık dolu ifadeler kullanmıştır. Ünlü şarkıcı Gülşen’i Azerbaycan’a davet etmiş ve kendisiyle tanışmıştır. Röya Ayhan özellikle kadınların söz ve beste alanında yaptıkları çalışmaları oldukça beğenmektedir. Gülşen, Röya Ayhan için ‘’Kesin Bilgi’’ isimli parçayı yazmıştır. Parçanın yazımında Röya Ayhan’ı tanıyarak ilerlemiştir.

2013 senesinde Gülben Ergen Şov’a konuk olarak katılmıştır. 2018 senesindeyse ünlü sanatçı Yıldız Tilbe’nin ‘’Ummadığım Anda’’ isimli o meşhur eserini seslendirmiştir. Youtube üzerinden videolarının izlenme sayısı oldukça fazladır. Ozan Çolakoğlu ile yaptığı çalışmalarlaysa adını oldukça geniş bir kesime duyurmayı başarmıştır. Röportajlarında Türkiye’ye olan sevgisinden sıklıkla bahseden Röya Ayhan yaptığı işlerle de bu duygusunu desteklemektedir. Türkiye’de kendisini rahat hisseden ünlü şarkıcı daha somut ve ses getiren projelerle sevenlerinin karşısına çıkmayı planladığını her fırsatta dile getirir. Nilüfer ve Sezen Aksu dinlemekten hoşlanan Röya Ayhan Soner Sarıkabadayı ve Gülşen’i de oldukça başarılı bulmaktadır. Ayrıca Mabel Matiz içinde hayranlık dolu sözler söylemiş ve sıklıkla Mabel Matiz dinlediğini ifade etmiştir.

 

Oyunculuk ve Modellik

Röya Ayhan şarkıcılık kariyerinin yanı sıra modellik ve oyunculuk alanında da başarılı işlere imza atmıştır. Ancak kendisi yaptığı bir röportajında oyunculuğa çok ısınamadığını ifade etmiştir. Rol aldığı ‘’Istanbul T?tili’’ isimli yapımda sevgilisinden ayrılan ve İstanbul’a kaçan bir kadını canlandırmıştır. İlk rol aldığı bu yapımda oldukça zorlandığını ifade etmiştir. Her an ağla ya da gül gibi kalıplara kolay giremediğini ifade etmiştir. Bunun dışında ‘’Mahalle’’ isimli bir filmde ve Yanmış Köprüler isimli bir dizide yer almıştır.

 

Röya Ayhan Albümleri

2005 senesinde ‘’Gel Danış’’ isimli albümüyle sevenlerinin karşısına çıkan Röya Ayhan, 2011 yılında ‘’Albom Koleksiyası’’ albümüyle yoluna devam etmiştir. 2012 yılına gelindiğinde ‘’Gönder’’ ve ‘’ Albom Koleksiyası’’ albümleriyle oldukça dolu bir yıl geçirmiştir. ‘’Gemiciler’’ isimli albümü ise 2013 senesinde sevenleriyle buluşmuştur. 2015 senesinde çıkardığı ‘’Kesin Bilgi’’ albümüyle ismini Türkiye’de duymayan kalmamıştır. Öyle ki ünlü şarkıcı bu albümünün tanıtımını Türkiye’de gerçekleştirmiştir. Azerbaycan’da yakaladığı başarıyı Türkiye’de de elde etmek istediğini söyleyen Röya Ayhan, oldukça sevdiği Gülşen’in bu albüm için verdiği desteğe de minnettar kalmıştır.

Röya Ayhan, 44. Altın Kelebek Ödülleri’nde Azerbaycan’ın en parlak yıldızı ödülünü kazanmıştır.

Röya Hakkında