Bilge Kösebalaban Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Bilge Balaban küçük yaşlardan itibaren müziğe ve şarkı söylemeye büyük ilgi duymuştur. Sanatçı bu yeteneklerini geliştirmek için sürekli kendini yenilecek ve katkı sağlayacak girişimlere yönelmiştir. Sanatçı gitar çalmayı çok sevdiği için ilk gitarını ortaokul yıllarında almayı başardı. Gitarını aldıktan sonra sürekli daha iyi çalabilmek için büyük uğraşlar verdi.

Lise yıllarında müziğe olan ilgi ve hayranlığı daha da artarak Bilge Kösebalaban düzenlenen yarışmalara girmeye karar verdi. Çünkü o dönemlerde yapılan müzik yarışmaları kişilerin kendilerini tanıtmalarında ve ünlü kişilere seslerini duyurmada büyük bir role sahipti. Başarılı sanatçı azmini ve yeteneğini aynı şekilde düzenlenen yarışmada göstererek 3 beste dalında Türkiye birincisi olmayı başardı.

 

Eğitimi

Bilge Kösebalaban, 1980 yılında Adana’da dünyaya geldi. İlköğrenim ve lise hayatı Adana’da geçen sanatçının kazandığı müzik yarışması ile hayatı değişmeye başladı. Ankara kazandığı İspanyol dili ve edebiyatı bölümü için Adana’dan Ankara’ya taşınmak zorunda kaldı. Burada belli bir süre eğitimine devam eden Bilge Kösebalaban asıl amacının müzik olduğunu ve burada zaman kaybettiğini düşünerek İstanbul’a taşınmaya karar verdi.

Çünkü İstanbul onun müzik hayallerini gerçekleştirmeye daha elverişli bir yerdi. Ve düşündüğü gibi de oldu. İstanbul onun hayallerini gerçekleştirebilecek tüm imkânları sundu ve sanatçı burada yakalamak istediği müzikal kimliğini yakalayarak kendi tarzını oluşturmaya başladı. Sesiyle ve gitarıyla kısa sürede hem müzik dünyasında hem de çevresinde dikkatleri çekmeyi başardı.

 

Çalışmaları

Sanatçı yakın arkadaşı özgür ile Direc-t’i kurdu. Burada ikili beraber müzikler hazırladı. Ayrıca Bilge Kösebalan iki tane albüm hazırlayarak sevenleriyle buluştu. Sanatçı hem Türkiye’de hem de İtalya, Yunanistan ve Hollanda gibi ülkelerde sokak müziği yapmıştır. Burada insanlara keyifli anlar yaşatan sanatçı farklı iki grup daha kurmuştur.

Bu proje grupları ise şöyledir; Lucy Beton ve The Chish adlarını taşır. Sanatçı Son Ağaç denilen albümü çıkarmış ve ilk oyunculuk denemesini de başarıyla sergilemiştir. Oyunculuğunu Muck denilen Show TV’de yayınlanan plato film diye geçen bir projede sergiledi. Burada hayranları tarafından takip edilen Bilge Kösebalaban samimi ve sempatik bir oyunculuk sergiledi.

 

Lisans Eğitimi

Bilge Kösebalan Ankara’da yarıda bıraktığı üniversite hayatına farklı bir bölüm ile devam etmeyi tercih etti. Sanatçı önceliği müzik olduğu için ilk deneyimlerini müzikle yaşamayı tercih etti. Bu sebeple İstanbul’a taşınarak burada istediği bir şekilde kendi tarzını ortaya koydu ve kısa sürede tanınmaya başladı. Fakat lisans eğitiminin de önemini anlayarak yarım bıraktığı eğitimini Anadolu Üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi iktisat bölümünü tamamlayarak lisans eğitimi almıştır. 

Müzikle ilgili olduğu kadar başarılı sanatçı eğitimi de büyük önem vermiştir ve bu sebeple yüksek lisans yapmaya karar vermiştir. Doğuş Üniversitesi’ne kayıt yaptıran başarılı sanatçı burada Çevirilim alanında yüksek lisans yaparak kendisini daha nitelikle hale getirerek yabancı dillerle ilgili çeviriler yapmaya başlamıştır. Dil konusunda zamanla büyük başarılar kat eden sanatçı pek çok dile hâkim olduğu için önemli tercümeler gerçekleştirdi.

 

Evlilik Hayatı

Sanatçı farklılıkları ve tarzıyla insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu nedenle radikal bir düğün yaparak farklılıklarına bir yenisini daha katmıştır. Bu nedenle biyolog olan Özlem Şeker ile dünya evine girdi. Düğünde sevdiklerine ve hayranlarına kendi müziği ile keyifli anlar yaşatan sanatçı özellikle ‘’ Smells Like Teen Spirit şarkısı ile bir farklılığa imza atan Bilge Kösebalan konuklara pogo denilen dansı yaptırdı. Böylece günlerce gazete manşetlerinden adından söz ettirmeyi başardı.

Bilge Kösebalaban Şarkıları

Bilge Kösebalaban Hakkında