Yaşar Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Yaşar

5 Nisan 1970 tarihinde Adana ilimizde doğan sanatçının asıl adı Mehmet Yaşar Günaçgün’dür. İlkokul eğitimini İsmet İnönü İlkokulu’nda almaya devam ettiği sıralarda dikkat dağınıklığı yaşayan Yaşar öğretmeni tarafından bir teste tabi tutulmuş ve üstün zekâlı çıkmıştır. Üstün Zekâlılar sınıfında okuma reddeden Yaşar, Lise yıllarında müziği pek de sevmeyen sanatçı, 1985 yılında babasını kaybedince yaşadığı travmayı ve girdiği boşluğu atlatabilmek için müziğe yöneldi. Müzik aşkını fark ettikten sonra gitar çalmaya başladı ve ilk sahneye çıkma deneyimini okuldaki öğretmenler günü gösterisinde yaşamıştı. Şimdiler yazar olan kuzeninin İstanbul’a gelmesiyle üniversite okumak için ünlü sanatçı da İstanbul yolunu tutmuş ve Marmara Üniversitesi İşletme bölümü okumaya başlamıştır. Oradan mezun olduktan sonra üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü yüksek lisans ile bitirmiştir. Bu sırada müziği bırakmamış ve önce şiirleri beste haline getirmiş daha sonra kendi şarkı sözlerini yazıp bestelemeye başlamıştır.
 

Yaşar Özel Hayatı

90’lı yılların romantik şarkıcısı, müzik kariyeri dışında gündem olan bir isim olmamıştır. Bir kitap fuarında tanıştıkları psikolog Merve Oğuz ile aşk yaşamaya başlamıştır. Gönlünü kaptırdığı Merve Oğuz ile Mehmet Yaşar Günaçgün yaklaşık bir buçuk yıl nişanlı kalmışlardır. Yazdığı şarkı sözleri ve yaptığı bestelerle hepimizi derinden etkilemeyi başarmış olan sanatçı, sürpriz bir evlenme teklifi ile 2011 yılında Yaşar ve Merve ikilisinin hayatları boyunca mutlu bir ilişkiye başlayacakları ilk adımı atarak dünya evine girmişlerdir. Yaşar ve eşi Merve Oğuz dünya evine girdikten bir yıl sonra Eylül 2012’de oğulları Kerem’i kucaklarına almışlardır.
 

Yaşar Sanat Hayatı

Okuduğu şiirleri beste haline getiren, kendince birçok şarkılar yazıp biriktiren sanatçı, 1991 yılında bir grup kurmuş ve çok büyük olmasa da konserler vermeye başlamıştır. Bu sayede birçok konsere de imza atmıştı. 1996 tarihinde ilk albümünü piyasaya çıkarmış ve çıkardığı ilk albümle büyük ses getirmeyi başarmıştı. Dinleyici albümdeki şarkıları severek dinlemiş ve Yaşar’a yaptığı yüksek satıştan dolayı “Altın Plak” ödülünü kazandırmıştı. İlk albümü ile pop müzikte kendini göstermeyi başarmış ikinci albümde ise Türk Sanat Müziğine de yer vererek Türk Sanat Müziği dinleyicisini de kendine hayran bırakmıştır. Şiirlere olan düşkünlüğü onu şiir kitabı yazmaya itmiş ve 2003 yılında bir şiiri kitabı kaleme almıştı. Albümlerine hayranlarının en çok beğendiği, dillerden düşmeyen şarkılarını derleyerek devam etmiştir. Aynı zamanda dizi ve film müzikleri de bestelemeye başlamıştır. Müzik hayatının yanı sıra filmlerde de rol almış ve oyunculukla da kendini göstermiştir.
 

Mehmet Yaşar Günaçgün Albümleri

Divane (1996), Divane Remixes (1998), Esirinim (1999), Masal (2001), Masal Remixes (2002), Sevdiğim Şarkılar (2002), Sevdiğim Şarkılar Remixes (2004), Hatırla (2005), Sevda Sinemalarda (2006), Dem (2008), Gençlik Marşı (2008), Eski Yazlar (2010), Eski Yazlar - Revised (2010), Cadde (2013), Şehir Yalnızlığı (2017)
 

Mehmet Yaşar Günaçgün Filmleri

Ağlayan Kadın (2000), Kimse Beni Sevmiyor (2001), Çocuk (2007)
 

Mehmet Yaşar Günaçgün Dizileri Ve Kitabı

Yahşi Cazibe (2010)

Yalnızlık Dört Bin Perde (2003)
 

Mehmet Yaşar Günaçgün En Sevilen Şarkıları

Kendi albümleri dışında diğer sanatçılar için yaptığı şarkılarla da beğenileri toplamayı başarmıştır.

Hoş geldin (Bengü), Büyük Aşkım, Ölmek Var Dönmek Yok (Nilüfer), Dünya, Bitmesin, İltifat Et (Onur Mete), Ay Benim Aklım (Yeşim Vatan), Beni Arayabilir Misin? (Yeşim Vatan), Beni Koyup Gitme (Seyfi Yerlikaya), Gel Benimle (Devlerin Aşkı Dizisinin Müziği), Ebruli (Ezginin Günlüğü), Firari (Onur Akın)