Sibel Can Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Sibel Can

1 Ağustos 1970 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Sibel Can, Engin Cangüre ve Emine Gül Sezer Cangüre’nin ilk kız çocuklarıdır. İlkokulu okuduktan sonra okul hayatına son veren ünlü assolist, babası ile birlikte müzik hayatına ilk adımlarını atmaya başladı. Müziğe olan ilgisi ve bu hayatta başarıya ulaşma arzusu, onu babasına solistlik yapmaya itti ve başarılarını beraberinde getirmeye başladı. Henüz küçük yaşlarda müzikle tanışarak, hayatını bu yolda kazanmayı tercih eden Sibel Can, ilk olarak dış ülkelerde şarkılar söylemeye başladı. Sonrasında ise yaşının küçüklüğü dikkate alınmayan ve hatta gizlenen sanatçı, Türkiye’de Halikarnas Gazinosu’n da çalışmaya başladı. Bu gibi pek çok gazinoda ve kulüplerde işlere çıkmaya başlayan Sibel Can’ı ilk fark eden isim Nükhet Duru oldu.
 

Ünlü Sanatçının Hayatı Değişti

Nükhet Duru’nun Sibel Can'ı fark etmesi ve müzik dünyasına tavsiye etmesi üzerine, ünlü sanatçının hayatı birden bir değişti ve yaşı büyütüldü. Mahkemeye başvurularak yaşı büyütülen sanatçı, dönemin ünlü gazinolarında iş yapmaya devam etti. Buralarda çalışırken, Muazzez Abacı gibi dönemin çok ünü isimlerinin arkalarında şarkı söyleme imkânlarını yakaladı. İlk albümünü 1987 yılında çıkaran Sibel Can’a en büyük desteği bu dönemde Orhan Gencebay sağladı. Kısa sürede çok büyük satış rekorlarına ulaşan albüm sayesinde, popüler isimler arasında yer almaya başladı. Ünlü sanatçı ve assolist Sibel Can, bu yıllarda Zerrin Özer’in evinde kalıyordu ve tanıştığı Hakan Ural ile dünya evine girdi.
 

İlk Çocukları Hakan Ural’dan Dünyaya Geldi

Gizlice Hakan Ural ile evlenen sanatçının, iki çocuğu oldu. Çocuklarına Engincan ve Melisa adını verdi. Her yıl sıkı çalışmalar sergileyerek bir albüm çıkarmayı başaran Sibel Can, bu yıllarda müzik stilini değiştirmeye karar verdi ve pop dünyasına adım atmaya başladı. Bu canlı ve neşeli şarkıları, eski şarkılarına oranla daha fazla dinlenen sanatı bu yolda ilerlemeye karar verdi. Türkiye’de hem şarkılarıyla hem de kişiliği ile öne çıkmayı başardı. 1999 yılında Hakan Ural’dan ayrılan sanatçı, kendini işine daha çok verdi. 1 yıl boyunca işine odaklanan Sibel Can, bu yıl içerisinde Sulhi Aksüt ile nikâh masasına oturdu ve Emir adında bir oğlu daha dünyaya geldi.
 

Dizi ve Filmlerde Rol Aldı

Çıkardığı şarkılar ile ün yapmaya başlayan Sibel Can, aynı zamanda dönemin popüler dizi ve filmlerinde de yer almaya başladı. İlk olarak “Kaldırım Çiçeği” adlı dizide rol aldı ve oyunculuk sahasında da başarısını gösterebildi. Albüm çıkarmaya ve pek çok şarkıya imza atmaya devam eden sanatçı, ünlü markaların reklam filmlerinde de boy gösterdi. Verdiği konserler ile hayranlık uyandıran sanatçı, pek çok ünlü isimle düet çalışmaları da yaptı. Kendisini keşfedenin Orhan Gencebay olduğunu ve arabesk müziğe Gencebay’ın yönlendirdiğini söyleyen sanatçı, çok eski zamanlardan beri arabesk müziğe hayranlık duyduğunu dile getiriyor.
 

Rap Müzik ve Jüri Üyelikleri

Ünüyle ve sesiyle nam salan Sibel Can, son dönemlerde meşhur olan rap şarkı türünde de bir çalışma yaptı. Oldukça ses getiren bu çalışmayı, O Ses Türkiye jüri üyeliği tamamladı. 2016 yılında en iyi arabesk sanatçısı seçilerek Altın Kelebek ödülü alan sanatçı, başarılarını arttırmaya hızla devam ediyor. Toplamda 22 albüm ve 8 dizi başarısı elde eden Sibel Can, şimdilerde açık hava konserleri vermeye ve yeni albüm çalışmalarına da hızla devam ediyor. Şarkıları tüm Türkiye’de ses getiren sanatçı, yaşamını şimdilik bekâr olarak ve işine odaklanarak sürdürüyor.  

Sibel Can Hakkında