Muazzez Ersoy Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Muazzez Ersoy

Muazzez Ersoy gerçek ismi Hatice Yıldız Levent'tir.1958 İstanbul Kasımpaşa doğumludur. Çocukluğu ve gençlik yılları burada geçmiştir. Orta öğrenimden sonra müzik eğitimi almaya başlamıştır, bir yandan da tezgâhtarlık yapmaktadır. Müzikle ilgilenmesindeki yegâne sebep annesinin müziğe olan ilgisidir. Annesinin müziğe ilgisi onu da bu yola itmiş ve müzik dersleri almaya başlamıştır. Tezgâhtarlık yaparak kazandığı parayla müzik hocalarından dersler almıştır. İlk evliliğini 16 yaşında yapmıştır. Evlilik kısa sürmüştür bu evlilikten bir erkek çocuğu sahibi olmuştur. Boşanma sonrasında müziğe ağırlık kaldığı yerden devam etmeye başlar. Daha sonra 2001 yılında bir evlilik daha yapmış ancak çok kısa sürede boşanmıştır.
 

Muazzez Ersoy ve Kariyeri 

Muazzez Ersoy kariyerine 1982 yılında İstanbul Pembe Köşk de assolist olarak çıkarak başlamıştır. Daha sonra TRT Ankara Radyosunun açmış olduğu sınava katılmış ancak kazanamamıştır. Daha sonra ünlü şeflerle çalışmaya başlamış ve TRT ekranından dinleyiciye seslenmeye başlamıştır. Burada 3 yıl görev yapmıştır. Ve 1991 yılında ilk albümünü çıkarmıştır. “Seven Olmaz Ki” şarkısı çok beğenilir ve albüm satışları yüz güldürücü rakamlara ulaşır. Ve 1995 senesinden itibaren Nostalji serisine başlar. Bu albümlerin sayısı 6'ya kadar ulaşır. Eski şarkıların yeni versiyonları ve Muazzez Ersoy artık dillerdedir. 1998 de devlet sanatçısı olmuştur.
 

Muazzez Ersoy’un Yükselişi

Muazzez Ersoy Seven Olmaz Ki albümüyle dinleyicilerine ulaştıktan sonra ikinci albümü olan “Her Şeyim Sensin” piyasada yerini almıştır. Albümlerinde Selçuk Tekay gibi sanatçılarla çalışmaktadır. Nostalji albümleri serisi ile birlikte artık ciddi bir hayran kitlesine sahiptir. Bu Nostalji albümlerinde sevilen türkü ve şarkılar bulunmaktadır. Türk Musikisi adına deyim yerindeyse yıllandıkça değer kazanan eserleri yorumlamaya başlamıştır. 1995-2000 yılları arasında Nostalji serisi 12 albüme kadar çıkmış ve 15 milyon üzerinde hâsılat yaparak altın plakla ödüllendirilmiştir. Ve dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Devlet Sanatçılığı unvanı verilmiştir.
 

Muazzez Ersoy Albümleri 

Muazzez Ersoy albümleri 1991 yılında Seven Olmaz Ki albümü ile başlamıştır. 1992 de “Her Şeyim Sensin” albümü, 1993 de “Seni Seviyorum” albümü, 1994 de “Sensizlik” Bu albümü, 1995 den itibaren 2000'li yıllara kadar 12 adet Nostalji serisi albümü, 2002 Senin İçin albümü, 2007 “Kraliçeden Nostaljiler” şeklinde devam etmiştir. Türk Müziğinde gerek sesi gerek tarzı ve duruşu ile bir sanatçı kimliği olan Muazzez Ersoy; Serdar Ortaç'ın “Değmez” adlı şarkısını da seslendirmiş ve Pop müziğinde de varlığını ispatlamıştır.
 

Muazzez Ersoy’un Geniş Hayran Kitlesi

Muazzez Ersoy o zamanların solist fabrikatörü olan Cahit Çeki ile görüşmesi sonrasında gazino çalışmalarına başlamıştır. İsmini değiştiren de bu kişi olmuştur. Muazzez Ersoy sahne hayatı boyunca sesinin yanı sıra tarzı ve duruşu ile de gönüllere girmeyi başarmıştır. Ersoy için kadının aile ve toplumdaki yerini belirlemede teşvik edici hareketleri olmuştur. Her zaman barışçıl duyuruları dikkat çekici olmuştur. Ünlü bir sanatçı olmasına rağmen alçak gönüllü bir hayat sürdürmesi sebebiyle deyim yerindeyse 7'den 70'e her kesimden seveni vardır. Muazzez Ersoy yurt dışı konserlerinde de geniş bir izleyici kitlesine sahiptir. Konserlerinde dinamik bir tarzı vardır. Bu da hem eğlendirici hem de o güzel ses eşliğinde harika saatlerin geçeceğinin sinyalini verir. 
 

Devlet Sanatçılığı Unvanı

 Muazzez Ersoy'a Kültür Bakanlığınca Devlet Sanatçısı unvanı takdim edilmiş ve dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 1998 yılında bu unvan verilmiştir. Devlet Sanatçılığı unvanı sanat ve müzik alanlarında özel yönleriyle var olan sanatçılara Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen bir rütbedir. Ve bu unvan sanatçılara ömürleri boyunca verilir.

Muazzez Ersoy denildiğinde akla gelen Nostalji kraliçesidir. Nostaljik değerdeki şarkıların yine yeniden dinlenmesi ve eski raflardan günümüze taşınması Muazzez Ersoy sayesinde olmuştur.