Kıvırcık Ali Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Kıvırcık  Ali tokatladır 1968 yılında dünyaya geldi. Asıl ismi Ali Özütemiz’dir. İlkokul mezunudur maddi imkanlar ve dönemin şartlarından dolayı eğitimini daha fazla sürdürememiştir. Yaşanılan  şartlardan dolayı İstanbul'a gelmiş ve burada bir atölyede çalışmaya başlamıştır. Bu atölyede daha çok müzik aletleri yapılmaktaydı ve kıvırcık Ali de özellikle saz yapımında iyi denecek bir seviyeye gelmişti İstanbul’da yapılan bir ses yarışmasında bir olmuştur. Kıvırcık Ali maddi sıkıntılardan dolayı yine bir yerde çalışmaya devam etmiştir bunun yanında müzik dersleri de almıştır vakit bulabildiği zamanlarda ise düğünlere giderek biraz da olursa ekonomik olarak rahatlamak için saz çalıp şarkı söylemiştir.
 

Kıvırcık Ali'nin Müziğe İlk Adımı

Kıvırcık Ali maddi sıkıntılarla uğraşırken bir yandan da müzik dersleri ile ilgilenmeye devam etmiştir. Bu durum onun müzik dünyasına adım atmasını kolaylaştırmıştır. Bu dönemde daha çok ünlü isimlere yardımcı olmuştur. Bu durum müziği ilgisini de arttırmıştır. Kıvırcık Ali bazı albümler çıkarmıştır fakat bu albümleri bazı sebeplerden dolayı yayınlanmamıştır. Daha sonra iki arkadaşı ile beraber grup turnalar denen bir grup kurmuşlardır ve bu grup 2 tane albüm çıkarmıştır. Kıvırcık Ali sesiyle ve yorumuyla yurtiçinde ve yurtdışında birçok kişinin ilgisini kazanmıştır. İlgiler  giderek artmıştır ve kıvırcık Ali sanat dünyasında önemli bir yer edinmiştir. Böylece kıvırcık Ali ilk konserlerini vermeye başlamıştır.
 

Kıvırcık Ali'nin Şarkıları

Kıvırcık Ali müzik dünyasına adım attığında birçok zorlukla ve sıkıntıyla karşılaşmıştır. Yaşanılan bu zorluklar onun hayata karşı umudunu daha da artırmıştır. Kendi uğraşları ile belli başlı albümler çıkarmıştır. Fakat kıvırcık Ali  müzik dünyasına asıl çıkışını 1999 yılında çıkardığı Gül tükendi ben tükendim şarkısı ile yakalanmıştır. Daha sonra ısırgan otu, kıvırcık Ali Arzu düeti, Üçüncü gurbet geriye dönen seneler, hepimize yeter dünya, veda isimli albümlerini çıkarmıştır. Çıkardığım bu şarkılar 7'den 70'e birçok kesimin beğenisini kazanmıştır. Albümlerinin çıktığı dönemde albümler önemli bir satış elde etmiştir. Bu durum kıvırcık Ali'nin müzik dünyasındaki yerini daha da sağlam bir hale getirerek onun üst seviyelere çıkmasını sağlamıştır.
 

Kıvırcık Ali'nin Müzik Dünyasındaki Önemi

Kendine has üslubu ve söylemleri ile kıvırcık Ali sanat dünyasına girmesiyle Türk müziğinde önemli bir yer tutmuştur. Albümlerinin basılması ve yayılması ile beraber sevenleri giderek artmıştır. Çünkü kıvırcık Ali halkın içerisinden çıkmış halkın isteklerini duygularını umutlarını dileklerini türkülerine yansıtmıştır. Birçok yerde olduğu gibi bizim toplumumuzda da sanatçılar önemli bir yer tutmaktadır. Kıvırcık Ali de bu sanatçılardan biridir. Müziğini dinlediğimiz zaman biz de kendimizden bir şeyler buluruz. Türküler bizim örfümüz adetimizdir. Türkülerimiz toplumumuzda her zaman önemli bir yer tutmuştur. Bir toplum hakkında bilgi edinmek istiyorsak ilk önce o toplumun müziklerini dinlemek gerekir.
 

Kıvırcık Ali'nin Vefatı

Toplumumuzun kültürümüzün çok önemli bir unsuru olan kıvırcık Ali 2011 yılında geçirdiği elim bir trafik kazası ile hayatını kaybetmiştir. Aslında ölümüne en çok da ihmaller neden olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucu tırın yanlış yere park edilmesi sonucu ve bölgede uyarı aracının bulunmaması sebebiyle kıvırcık Ali yani Ali Özüpek kaza yaparak  vefat etmiştir. Aracı çamurdan kayarak direksiyon hakimiyetini kaybetmiştir. Yapılan tüm müdahalelere rağmen sanatçı kurtarılamamıştır. Bu durum en başta ailesini yakınlarını ve tüm sevenlerini derin bir üzüntüye sokmuştur. Kıvırcık Ali'nin cenazesi er Mahmut Dede Cem evinde düzenlenen törenle birlikte toprağa verilmiştir. Kıvırcık Ali her yıl düzenlenen törenlerle sevenleri tarafından anılmaktadır.

Kıvırcık Ali Hakkında