Hakan Peker Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Hakan Peker

Türk pop müziğinin unutulmaz yılları olan 90’ların efsane sanatçılarından biri olan Hakan Peker, 5 Şubat 1961’de İstanbul’un Bakırköy ilçesinde dünyaya gelmiştir. Zafer, Ebru ve Funda olmak üzere dört çocuklu bir ailede yetişmiştir. Türk pop müziği için önemli bir sanatçı olan Hakan Peker, şarkıcılığın yanı sıra hem dansçı özelliği ile hem de prodüktörlük özelliği ile ön plana çıkmaktadır.
 

Dans Etme Tutkusu 

Dans tutkusu Hakan Peker için gençlik yıllarında başlamıştır. Dans etmek Hakan Peker için adeta bir yaşam biçimine dönüşmüştür. Seyyal Taner ve Deniz Erkanat Hakan Peker için profesyonel dansçılık için önemli bir adım olmuştur. Danstaki başarısını 1981 yılında katılmış olduğu Türkiye Dans Yarışması’nda kazandığı birincilikle taçlandırmıştır. Yarışmayı kazanmasının ardından ilk olarak kendi dans grubunu kurmaya karar vermiştir. Hakan Peker Dans Grubu olarak TRT bünyesinde eğlence programlarında hünerlerini sergilemiştir. Türk pop müziğindeki başarısının yanı sıra Türk sanat müziği de seslendirerek hayranlarını arttırmıştır. 
 

Hakan Peker’in Mesleki Hayatı 

Hakan Peker her ne kadar pop müzik sanatçısı olarak üne kavuşmuş olsa da bunun yanı sıra dans kariyeri ve prodüktörlük alanında da çalışmalarda bulunmuştur. Ayrıca uzun yıllar boyunca POPSAV başkanlığı da yapmıştır. 1992 yılında abisi Zafer Peker ile bir araya gelerek Peker Müzik adlı şirketi kurmuştur. 

Hakan Peker Evlilik Hayatı 

Hakan Peker sanat hayatının yanı sıra evlilik hayatını da aktif sürdürmüştür. İlk evliliğini 1981 yılında gerçekleştirmiştir. Bu evliliğinden Burak adında bir erkek çocuğu bulunmaktadır. İkinci evliliğini 1986 yılında yapmış ve 1990 yılında boşanmıştır. Üçüncü evliliğini ise 2012 yılında menajer Arzu Öztoprak ile gerçekleştirmiştir. Hakan Peker’in nikâhını dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kıymıştır. Hakan Peker’in nikâh şahitliğini de ünlü isimler yapmıştır. Bu isimler arasında; Orhan Gencebay, Müge Anlı, Deniz Seki gibi ünlüler yer almıştır. 
 

Hakan Peker albümleri 

Hakan Peker 17 adet albüm yapmıştır. Bütün albümlerinde şarkılarının bestesini kendisi yapmıştır. Başarılı bir sanat hayatına sahip olan yılların eskitemeyeceği sanatçının albümleri şu şekilde sıralanabilmektedir. “Bir Efsane” adlı albüm 1989 yılında, “Camdan Cama” adlı albüm 1990 yılında, “Düş ve Fantezi” adlı albüm 1990 yılında, “Hey Corç “(Seni Unutmalı ) adlı albüm 1991 yılında, “Amma Ve Lakin” adlı albüm 1993 yılında, “Yıllardan Sonra” adlı albüm 1994 yılında,”Ateşini Yolla” adlı albüm 1995 yılında, “Salına Salına” adlı albüm 1997 yılında, “Dünden Bugüne”, “Hakan Peker” adlı albüm 1998 yılında, “İlla ki” adlı albüm 2000 yılında, “Canım İstedi” adlı albüm 2001 yılında, “Aşk Bana Lazım”adlı albüm 2003 yılında, “Taş Gibi” adlı albüm 2004 yılında, “Yak Beni” adlı albüm 2004 yılında, “Gece Gözlüm” adlı albüm 2006 yılında, “Karamela” adlı albüm 2011 yılında hayranlarıyla buluşmuştur.

Hakan Peker şarkıları zamanın ötesinde şarkılardır. Sanatçı, yıllar geçse de eskimeyen ilk günkü gibi dillere destan olan albümler ortaya çıkarmıştır.
 

Katıldığı Yarışmalar 

Ünlü sanatçının katıldığı ilk yarışma 1981 yılında katıldığı Türkiye Dans Yarışması olmuştur. Bu yarışmada birinciliği vardır. Daha sonra 2011 yılında Cem Ceminay ve Burcu Esmersoy'un sunuculuğunu yaptığı “Yok Böyle Dans “adlı yarışmaya katılmıştır. Bu yarışmanın jüri üyeleri arasında; Tan Sağtürk, Acun Ilıcalı, Azra Akın ve Sait Sökmen bulunmaktadır. Birçok ünlü isim de bu yarışmada yarışmacı olarak yer almıştır. Bu ünlüler arasında; İlhan Mansız, Burcu Çetinkaya, Özge Ulusoy, Özlem Yıldız, Ivana Sert, Alp Kırşan, Helin Avşar, Aydın, Altay, Nez, Cem Ceminay, Aşkın Nur Yengi, Almeda Abazi ve Şenol İpek bulunmaktadır. 

Hakan Peker Hakkında