Derya Uluğ Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Derya Uluğ

21 Haziran 1986 yılında dünyaya gelen Derya Uluğ, kariyerine ilk olarak 8 yaşında bir ses yarışmasında katılmış ve bu yarışmada birinci olmaya hak kazanmıştır. Doğma büyüme İzmirli olan Derya Uluğ'un üç kardeşi vardır. Uluğ'un babası tekstil işiyle uğraşırken annesi ev hanımıdır. Nota ve nazariyat eğitimi alan Derya Uluğ, eğitim hayatı boyunca her zaman müzikle içli dışlı olmuştur. Ebru Gündeş'in vokalistliğini 3 yıl boyunca yaptıktan sonra kariyerine kendi albümünü çıkarmaya karar vererek devam etmiş ve bu yolda ilerlemiştir. Özellikle Okyanus şarkısıyla büyük bir başarı yakalamış olup, yaz boyunca şarkısından ve kendisinden söz ettirmiştir. 1.66 boyu olan güzel şarkıcı 53 kilodadır.
 

Derya Uluğ'un eğitim hayatı

Müziğe olan ilgisi 2 3 yaşlarında başlayan Derya Uluğ, hayatı boyunca sürekli müzikle ilgilenmiş ve bu alanda başarılı sonuçlara imzalar atmıştır. Şarkı söylemeye küçük yaşlarda başlayan Derya Uluğ, 8 yaşında radyonun düzenlediği ses yarışmasını kazandıktan 1 sene sonra, Nursal Ünsal Birtek'in yönetimi altında olan, Rakım Elkutlu İzmir Musiki Derneği çocuk korosunda görev almıştır. Şarkı söylemeye aynanın karşısında başlayan güzel şarkıcı, bugün şarkılarını milyonlara seslendirmektedir. Koroya katılarak keman çalmayı öğrenmiş, ilerleyen dönemde de 9 Eylül üniversitesine hazırlanmıştır. Öğretmenin yönlendirmesiyle Muğla üniversitesinde Müzik öğretmenliği okuyan Derya Uluğ, daha sonra Haliç üniversitesinde devlet konservatuvarında yüksek lisansını tamamlamıştır. Konserlerde enstürmanist ve solist olarak yer alan sanatçı, çocuk yaşlarında devam eden müzik eğitimlerini hiç bırakmamıştır. 15 yaşına iken 9 Eylül Üniversitesi devlet konservatuvarında bölün başkanlığı yapan Alper Kazancıoğlu'ndan şan eğitimiyle alakalı dersler aşmıştır. Bu eğitimler müzik kariyerini adım adım ilerlemesine ön hazırlık oluşturmuştur.
 

Derya Uluğ'un aldığı ödüller

Yapmış olduğu hızlı çıkış ve yakaladığı başarıdan sonra Türk halkı Derya Uluğ'u çok sevmiş ve tüm şarkılarını dillere pelesenk hale getirmiştir. Okyanus, Canavar gibi şarkılarıyla adından çok söz ettirmiş ve bu şarkılarını birçok kişiye sevdirmiştir. Güzel sesiyle kulakların pasını attıran Derya Uluğ, konserlerine de durmaksızın devam etmektedir. Pantene tarafından her sene düzenlenen Altın Kelebek ödüllerinde 2016 yılında başarılı bir sonuç yakalamış ve ödül almaya hak kazanmıştır. 13 Kasım 2016 yılında düzenlenen 43. Altın Kelebek ödüllerinde "en iyi çıkış yapan solist" ödülünü almaya layık görülen Derya Uluğ, ödülünü bir zamanlar vokalistliğini yaptığı usta ses Ebru Gündeş'in elinden almıştır. Bu anlar herkes için çok duygusal anlardandır.
 

Derya Uluğ'un müzik kariyeri

Küçük yaşlarında müziğe adım atan Derya Uluğ, çok başarılı süreçlere imza atmıştır. Bunlardan en önemlisini 8 yaşında, sonrakini 9 yaşında ve sırasıyla 15 ve 16 yaşlarında gerçekleştirmiştir. Müziğe olan ilgisi, onu normal çocuklardan farklı bir hayat yaşamasına itmiştir. Geçirmiş olduğu başarılı müzik hayatının ilk aşamalarında profesyonel olarak İzmir'de sahne almaya başlamıştır. Türkçe pop ve jazz müziği başarılı bir şekilde seslendiren şarkıcı, İzmir'in en beğenilen sesleri arasında yer alıyor. Zafer Çebi'den almış olduğu piyano eğitimi esnasında aynı sahneyi paylaştılar. Müzik dışında, spor, tiyatro, dans gösterilerinden de geri kalmadı ve buralarda da başarısından söz ettirerek boy gösterdi. Üst düzey bir öğrencilik hayatı sırasında okulunda 3. olarak daha o zamanlarda kendini parmakla gösterilmesine sebep oldu. Haliç Üniversitesi’nde almış olduğu devlet konservatuvarında Türk müziği alanındaki eğitimini Alâeddin Yavaşça'dan aldı. 3 yıl gibi uzun bir sürede Ebru Gündeş'in vokalistliğini yaptı. Kendi albümünü çıkarmak için Ebru Gündeş'in yanından ayrılma kararı verdi. 2016 yılında ilk albümünü çıkararak Okyanus isimli single ile Türk müzik dünyasına hızlı  ve başarılı bir giriş yaptı. 100 milyonu aşan izlenmeye ulaşan Youtube videosu DMC tarafından altın plakaya layık görüldü.

Derya Uluğ Hakkında