Cengiz Kurtoğlu Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Cengiz Kurtoğlu

Arabesk müziğin başarılı ustası, besteci ve müzisyen olan Cengiz Kurtoğlu, Türk Müzik Dünyası’nın önde gelen isimleri arasında yer almaktadır. Arabesk fantezi ve taverna müzik tarzının Türkiye’de benimsenmesine ve sevilmesine öncülük eden isimlerden biri olan sanatçı, besteleriyle ve yorumlarıyla milyonların gönlünde taht kurmuştur. Geniş bir hayran kitlesi olan sanatçı, yaşayışıyla ve kişiliğiyle büyük beğeni toplayan bir isimdir. Müziği küçük yaşlardan itibaren çok seven ve hayatının merkezine koyan Cengiz Kurtoğlu, beste ve yorumlarının yanında piyanistlik yeteneğiyle de başarılı bir sanatçı olmaktadır. Müzik dünyasının en önemli sanatçılarından biri olan Cengiz Kurtoğlu, güçlü sesi ve performansıyla her yaştan müziksever için büyük önem taşımaktadır.
 

Cengiz Kurtoğlu Kimdir?

5 Mayıs 1959 tarihinde Artvin’in Arhavi ilçesinde dünyaya gelen Cengiz Kurtoğlu, çocukluk dönemini memleketi Arhavi’de geçirmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Arhavi’de tamamlayan sanatçı, gençlik döneminde müziği çok sevmesine rağmen müzikten uzak bir hayat yaşamıştır. Öğrenim hayatını tamamladıktan sonra yaşadığı bölgede bulunan bir çay fabrikasında işe giren Cengiz Kurtoğlu, memurluk işi yerine hayali olan müzikle uğraşmaya karar vermiştir. Sanatçının müzikle uğraşmaya karar vermesinin ardından işini amatörce bir müzik grubu kurmuş hayallerine giden yoldaki ilk adımını atmıştır. Askerlik dönemine kadar kurduğu grupla küçük çaplı müzik çalışmaları yapan sanatçı, zaman içerisinde kendini geliştirmiştir.  
 

Cengiz Kurtoğlu’nun Kariyer Başlangıcı

Çay fabrikasında memuriyet yaptığı dönemlerde Artvin Arhavi’de kurduğu “Cihan Dağı Efsanesi” isimli orkestrayla müzik alanında bir kariyer başlangıcı yapan Cengiz Kurtoğlu, 1979 yılında Ankara’ya askerlik için gidince müziğe bu sürede ara vermiştir. Askerden memleketi Artvin’e döndükten sonra müzik çalışmalarına kaldığı yerden devam eden sanatçı, İstanbul’a gitmeye karar vermiştir. 1982 yılında İstanbul’a gelmesiyle birlikte müzik kariyerindeki yükselişi için en büyük adımı atan Cengiz Kurtoğlu, burada ilk kaydını yapmıştır. Yaptığı kaydı Şahin Özer isimli ünlü bir plakçıya göndererek kendini dinletme fırsatı bulan sanatçı, plakçı tarafından beğenilmesi üzerine albüm çalışmalarıyla başarıya giden yola girmiştir.
 

Cengiz Kurtoğlu’nun Profesyonel Sanat Hayatı

1982 yılındaki yaptığı ilk kayıtla müzik hayatını bambaşka bir noktaya taşıma fırsatını yakalayan Cengiz Kurtoğlu, ünlü plakçı Şahin Özer’in desteği sayesinde 1984 yılında ilk albümünü çıkarmıştır. Profesyonel sanat hayatında “yaşayan efsane” adıyla ifade edilen sanatçı Cengiz Kurtoğlu, “Sen Sözden Anlamaz Mısın” adlı albümüyle kısa sürede geniş kitlelerce tanınmış ve sevilmiştir. İlk albümüyle müzikseverler tarafından büyük beğeni toplayan sanatçı, Unutulan, Gelin Etmişler, Gelin Olmuş Gidiyorsun, Okul Yılları, Resmini Öptüm de Yattım, Bizim Şarkımız, Küllenen Aşk, Kabul Edemem, Gece Olunca, Yıllarım, Liselim, Duvardaki Resim, Daha Yokluğunun İlk Akşamında şarkılarının büyük ustası olarak duygulara tercüman olmuştur.  
 

Cengiz Kurtoğlu Hakkında

1979 yılında Fatma Kurtoğlu ile evlenen sanatçının 1981 doğumlu Aylin adında bir kızı ve 1979 doğumlu Orçun, 1983 doğumlu Aydın isimli iki oğlu vardır. 1983 yılından itibaren müzik çalışmalarıyla sanat dünyasında önemli bir yere sahip olan Cengiz Kurtoğlu, Sima Müzik isimli yapım şirketini kurmuştur. Kurduğu müzik şirketinde oğullarıyla birlikte müzik çalışmaları yapan sanatçı, 2013 yılında jüri üyeliğini yaptığı “Veliaht” isimli yarışmada yer almıştır. Musa Eroğlu, Zerrin Özer, Kubat, Emre Altuğ gibi ünlü isimlerle birlikte müzik bilgisini ve yeteneğini konuşturan sanatçının oğlu Aydın Kurtoğlu da son dönemlerde babasının izinden giden başarılı bir müzisyen olarak birçok kesim tarafından beğenilmektedir.  
 

“Gelin Olmuş Gidiyorsun” Şarkısının Hikâyesi

Güçlü sesi kadar besteleriyle de büyük beğeni toplayan Cengiz Kurtoğlu’nun en çok sevilen ve dinlenilen şarkılarından biri olan “Gelin Olmuş Gidiyorsun” şarkısının hikayesi birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Ailesine düşkün, iyi bir eş ve ilgili bir baba olan Cengiz Kurtoğlu, bu şarkıyı seneler önce evlenen kızı Aylin Kurtoğlu için yazdığını yıllar sonra itiraf etmiştir. Kızının evlenmesinin ardından duygularını bu şarkıyla dile getirdiğini söyleyen Cengiz Kurtoğlu,  kızını gelin ettiği dönemlerdeki hislerini kaleme dökerek milyonların beğenisini kazanan bir eser ortaya çıkarmıştır.

Cengiz Kurtoğlu Hakkında