Buray Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Buray Kimdir?

15 Haziran 1984 tarihinde Lefkoşa'da dünyaya gelmiştir. Asıl ismi Buray Hoşsözdür. Lefkoşa doğumlu Kıbrıs Türkü olan Buray pop şarkılar üzerine çalışmalar yapmaktadır. Seslendirmiş olduğu şarkılar ile kısa sürede popüler olmuş ve şarkıları dillere pelesenk hale gelmiştir. İlk olarak 2015 yılında "İstersen" adlı parçası ile çıkış yapmıştır. Daha sonra "Sen Sevda Mısın" şarkısını çıkarmıştır. 2016 yılında Kimsenin Suçu Yok şarkısıyla müzik listelerinde ilk sıralarda yer almıştır. Son çalışması ise "Aşk Mı Lazım" adlı şarkısıdır. Hayranları tarafından güzel yorumlar alan şarkıcı, sempatik ve sıcak kanlılığı ile kısa sürede geniş bir hayran kitlesine ulaşmıştır. Lise eğitimini Türk Maarif Koleji'nde alan Buray, üniversite eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik bölümünde tamamlamıştır. Ayrıca İngiltere University of Glamargon'da müzik prodüksiyonu ve ses mühendisliği üzerine de bir yüksek lisans gerçekleştirmiştir.
 

Müzik Kariyeri

Haluk Bilginer, Gökhan Tepe, Soner Arıca, Berksan, İzel gibi sanatçılarla gitarist olarak çalışmıştır. Avustralya'da tanıştığı söz yazarı ve besteci Gözde Ançel ile birçok şarkıya imzalarını atmışlardır. Ferhat Göçer'e Unutmuş Çoktan adlı şarkıyı verdiği gibi, Ömür Gedik ve Selim Gülgören gibi sanatçılara da bestelerinden vermiştir. İlk albümünü 2015 senesinde "1 Şişe Aşk" için çıkarmıştır. Gökhan Tepe, Haluk Levent, İzel, Berksan gibi şarkıcıların Kıbrıs'ta yapmış olduğu konserlerde gitarist olarak eşlik etmiştir. "1 Şişe Aşk" albümünün çıkış parçası olarak İstersen adlı şarkısını kullanmıştır. Albümün ikinci klibi olarak ise "Sen Sevda Mısın" şarkısı hazırlanmıştır. Şarkının düzenlemesini de kendisi gerçekleştirmiştir. Üçüncü klip olarak ise "Kimsenin Suçu Yok" şarkısı düzenlenmiştir. "Sensitive Vibrations"  müzik grubunun solistliğini üstlenmiş, "Acoustic Ceremony" projesiyle de konserler gerçekleştirip beğeniler kazanmıştır. Çıkarmış olduğu şarkılar ile güzel yorumlar alan Buray, bir çok ödüle de layık görülmüştür.
 

Ödülleri

Yeditepe Üniversitesi 5. Dilek Ödülleri En İyi Erkek Şarkıcı

6.TURKMSC yılın enleri ödülü - Yılın en sevilen albümü (Sahiden)

MGD 22.Altın Objektif Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Yorumcu

Kıbrıs Genç TV Ödülleri - En İyi Çıkış

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi Ödülleri - Yılın En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı

İstek Bilge Kağan Koleji Ödülleri - En İyi Çıkış

29. Uluslararası Tüketici Güvenliği Zirvesi Ödülleri - Yılın En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçısı

Ege Üniversitesi 5. Medya Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı

Eryetiş & Bakanlar Eğitim Kurumları Mavi Çınar Ödülleri - Yılın En İyi Erkek Müzik Yorumcusu

İstanbul Gelişim Üniversitesi 5. Medya Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı

2.Türkiye Gençlik Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Sanatçı

7.KTÜ Medya Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Erkek Şarkıcı

7.KTÜ Medya Ödülleri - Yılın En İyi Çıkış Yapan Şarkısı (İstersen)

5.TURKMSIC Yılın En'leri Ödülleri - Yılın En İyi Çıkış Yapan Şarkıcısı

3. En Moda Dergisi Ödülleri - Yılın En İyi Çıkış Yapan Erkek Solisti
 

Albümleri

2015 - Bir Şişe Aşk

2015 - İstersen (Remixes)

2016 - Sahiden
 

Başarı Hikayeleri

2004 yılında "United Boyband" grubunun solisti olan Buray, 125 yarışmacının arasından finale kalmıştır. "Yanayım" şarkısıyla çıkış yapan Babutsa grubunun albümündeki şarkılara aranjörlük yapmış ve gitarıyla eşlik etmiştir. Kıbrıs'ta sayısız televizyon programına konuk olan Buray,  programlarda orkestra şefliğini üstlenmiştir. Türkiye'de yaptığı başarılı aranjörlük ve prodüksiyon çalışmalarıyla müzik dünyasına adını duyurmuştur. Kısa sürede adını duyurmuş ve pek çok şarkıcı ile beste alışverişi yapmıştır.

Buray Hakkında