Burak Kut Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Burak Kut, 27 Ağustos 1973 İstanbul doğumlu Burak Kut, şarkıcı, oyuncu ve söz yazarıdır. Türk pop müziğinin sevilen isimlerinden olan sanatçı, hayranları arasında "Bebeto" lakabı ile anılır. Burak Kut birkaç kuşak İstanbul'ludur ve İnci Kut'un oğludur. Burak Kut'un dedesi ise Kut-ül Amare kahramanı Enver Paşa'nın amcası Halil (Kut) Paşa'dır. Halil Paşa aynı zamanda, Mustafa Kemal Atatürk'ün de bir dönem sınıf arkadaşı olarak bilinmektedir. Ağustos doğumlu ve başak burcu olan Burak Kut'un boy ölçüsü ise 1.82 cm'dir.

Hayatı ve Müzik Dünyasına Girişi

Burak Kut, Çapa Ortaokulu'na ardından Şehremini  Lisesi'ne giderek eğitimini başarı ile tamamladı. Bu dönemde okul orkestrası ile birçok müzik çalışmasına katıldı. Daha küçük yaşlarda müziğe hayranlığı başladı. Devam ettiği lisede müzik dersleri verilmediği için İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ne devam etti. Burada amatör müzik deneyimlerine başladı. Okul korosunda solistlik görevi üstlenirken aynı zamanda piyano ve flüt eğitimi de aldı. Okul ile birlikte birçok müzik yarışmasına katılarak birinci oldu. Müzik kariyerine devam ederken birçok dizide ve sinema filminde de rol aldı. 2011 yılında Cansel Yeni ile evlenen Burak Kut'un bu evlilikten Aden Bucan Kut adında bir de kızı vardır. 

Müzik Kariyeri ve Albümleri 

Sanatçının müzik kariyeri profesyonel olarak 1994 senesinde başlamıştır. Aynı sene çıkardığı, "Benimle Oynama- Çılgınım" isimli albümü ile büyük bir başarıya imza atarak müzik listelerinde üst sıralarda yerini aldı. Ardından 1 sene sonra, "Nereden Geldim Nerelere Gideceğim" isimli albümünü çıkardı. Albümde yer alan "Yaşandı Bitti" adlı parçaya New York'ta çekilen klip ile büyük beğeni toplayarak hayran kitlesini genişletmeyi başardı. Bu dönemde 300'ü aşkın konser verdi. Sarah Brightman ile birlikte düet yapma fırsatı buldu. B

unun yanı sıra birçok senfoni orkestrası ile çalıştı. AKM, Lütfi Kırdar ve CRR'de 100 kişilik senfoni orkestrası ile birlikte düet yaparak konser verdi. 1995 yılında çıkardığı 2. albümünün ardından, 1997 senesinde 3. albümü olan "Küçük Prens"i hayranları ile buluşturdu. Albümün söz ve bestesi ise tamamen kendine aittir. 2000 yılında kendi ile aynı adı taşıyan "Burak Kut" albümünü, 2007 senesinde "Komple" ve 2009'da ise "İlaç" isimli albümleri piyasada yerini aldı. Sanatçının 1997 yılında David Morales ile birlikte düet yaptığı "Derdim Var", "Sevginin Her Hali" (2013) ve "Ver Allah" (2014) adlı maxi single parçaları da mevcut. 

Rol Aldığı Film ve Diziler

Sanatçının profesyonel bir oyunculuk kariyeri de bulunuyor. Notre Dame'ın Kamburu adlı filmde seslendirme sanatçısı olarak görev aldı. Filmin müziğini de kendisi seslendiren ünlü sanatçı, Yunanistan'daki aynı projede Sakis Rouvas ile birlikte düet yapma fırsatını da yakaladı. Ayrıca, birçok yerli yapım projede de adından söz ettirmeyi başardı. 2007 yılında "Aşk Kapıyı Çalınca" adlı dizide İpek Erdem ile birlikte başrolleri paylaştı. 2009'da "Altın Kızlar" adlı dizide konuk oyuncu olarak, 2011 yılında "Nuri" adlı dizide ise Umut karakterini canlandırarak rol aldı. Ünlü oyuncuyu 2014 yılında "Ankara'nın Dikmeni" adlı dizide Latif rolünde, 2018 yılında ise "Tozkoparan" adlı dizi projesinde görmekteyiz. Yine 2014 yılında kendisini "Arkadaşım Hoş Geldin" ve "Güldür Güldür" isimli televizyon şovlarında izledik. Burak Kut, 2002 yılında "Bizim Köyün Şarkısı", "O Şimdi Asker" ve "Poyraz Karayel: Küresel Sermaye" isimli sinema filmlerinde rol almıştır. Bunun yanı sıra; "Dilimin Ucunda", "Biz de Varız" ve "Hadi Bakalım" gibi birçok televizyon programında sunuculuk görevini üstlendi. "En Sevdiğim Üç Şarkı", "Avrasya Yıldızı" ve en son 2016 yılında "O Ses Çocuklar" adlı televizyon programlarında jürilik yapmıştır. 

Burak Kut Hakkında