Yalın Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Müzik, birçok insanın hayatının parçasıdır. İnsana ait duyguların notalarla birleşmesiyle ortaya çıkan müzik, kendi içinde çok sayıda türe ayrılır. Türk müziğinde de farklı farklı türler bulunmaktadır. Pop müzik, bu türlerin içinde en çok dinlenilen türlerden biri olma özelliği taşır. Pop müziği zenginleştiren pek çok eser bulunduğu gibi bu türde besteler yapan sanatçıların sayısı da çoktur. Pop müzik türünde şarkıları bulunan sanatçılardan biri de Yalın'dır. 

 

Yalın’ın Hayatı

Hüseyin Yalın veya bilinen ismiyle Yalın, 30 Mart 1980 tarihinde İstanbul'un Nişantaşı ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Gazeteci Ferai Tınç'ın yeğeni olan Yalın'ın annesinin ismi Figen, babasının ismi ise Kamil'dir. Sanatçı, ilköğrenimini Ataköy İlköğretim Okulu’nda tamamlamıştır. Sanatçı ilkokul yıllarında, pilot olmak istiyordu.

Yalın'ın müzikle ilk tanışması, babasının ona evde kendi gitarıyla 'Gipsy Kings' adlı grubun şarkılarını çalmasıyla olmuştur ve bu sanatçının müziğe olan ilgisini arttırmıştır. Saint Michel Fransız Lisesi'nde eğitim gören sanatçı, lise yıllarında ilk bestelerini yapmıştır. Doğan Canku ve Yurdaer Doğulu müzik okullarında gitar eğitimi almıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Ekonomi eğitimi gördüğü sıralarda beste çalışmalarını yoğunlaştırmış ve ilk albümünü çıkarmak için adımlar atmıştır.

 

Yalın’ın Müzik Dünyasına Girişi

Yalın, beste çalışmalarına hız verdikten sonra, Kargo grubunun gitaristi Selim Özdemir ile ilk albümünün hazırlıkları için kolları sıvadı. 2004 yılının Mart ayında ilk albümü olan 'Ellerine Sağlık' müzikseverlerle buluştu. Albümün prodüktörlüğünü Selim Öztürk üstlenirken,  Kargo grubunun bir diğer üyesi Serkan Çeliköz klavyeyi, Burak Karataş ise bateriyi üstlendiği albümde yer alan tüm parçaların sözü ve müziği Yalın'a aittir.

Albüm, Üniversal Music etiketiyle piyasaya çıktı. Albümde bulunan 'Zalim' şarkısı çok beğenildi ve albümün satışı daha ilk hafta 200.000 gibi yüksek rakamlara ulaştı. 'Ellerine Sağlık' albümü, 4 ayın sonunda 500.000 adet sattı ve Üniversal Music şirketinin en çok satan albümleri arasında 4.sırada yerini aldı.

Albüm aynı zamanda MÜYAP'ın 'Yılın En Çok Satan Albümleri' listesinde de yer almayı başardı. Satış rekorları kıran bu albümdeki 'Sonsuz Ol' ve 'Günaydın' şarkılarının da klibi çekilmiştir. Sanatçı, bu albümle Kral Tv Müzik Ödülleri'nde 'En iyi çıkış yapan erkek sanatçı' ödülünü almaya hak kazanmıştır. Sanatçının adını duyurduğu şarkı olan 'Zalim' adlı şarkı birden çok dile çevrilmiştir.

 

Sanatçının İkinci ve Üçüncü Albüm Başarıları

Bu albümden sonra sanatçının 'Bir Bakmışsın' adlı albümü piyasaya sürüldü. 2005 yılının Nisan ayında piyasaya sürülen bu albüm, Pasaj Müzik etiketiyle müzik marketlerde yerini almıştır.  Bu albümden klip çekilen şarkılar ise; 'Küçücüğüm', 'Ben Bilmem', 'Bir Bakmışsın' ve 'Keşke' adlı şarkılardır. 'Bir Bakmışsın', yılın çok satan albümleri arasına girerek 'MÜYAP'ın listesinde yer aldı. Sanatçı, bu albüm ile Altın Plak da kazanmıştır.

Sanatçının üçüncü albümü olan 'Her şey Sensin', Avrupa Müzik etiketiyle müzikseverle buluşmuştur. 2007 senesinin Mart ayında piyasaya çıkan bu albüm, herhangi bir şarkısının klibi yayınlanmadan önce 110.000 gibi bir satış rakamına ulaştı. Yalın'ın bu albümü de 'Yılın en çok satan albümleri' arasına girdi ve MÜYAP'ın listesinde yer aldı, ayrıca sanatçıya Altın Plak da kazandırmış olan bu albümdeki 'Cumhuriyet', 'Her şey sensin' ve 'Kalamadım' şarkılarına klip çekilmiştir.

Bu albümden sonra Yalın 2009 senesinde 'Ben Bugün' adlı albümünü, 2012 senesinde ise 'Anlat Güzel mi Oralar' adlı albümünü müzikseverlerle buluşturdu. Yine 2012 yılında çıkan 'Sen en güzelsin' ve 2016'da çıkardığı 'Bayıla Bayıla' adlı albümlerle müzik kariyerine devam eden sanatçı, bestelerini çok sayıda sanatçıya vermiş ve çok sayı sanatçıyla da düet yapmıştır.

Yalın Hakkında