Kolera Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Günümüzde popülerliği devam eden rap, birçok sanatçının eser verdiği bir müzik haline gelmiştir.  Gündelik hayatta genellikle birçok genç sanatçının ortaya koyduğu rap müziğinde ki eserler geniş bir kesim tarafından dinlenmekte ve sevilmektedir. 

 

Kolera Kimdir?

Son yılların parlayan isimlerinden birisi de Kolera’dır. Öncelikle kolera ismi lakap olarak verilen bir addır. Gerçek ismi Esen Güler'dir. Annesi Bosna Hersek tarafından olup babası ise Bulgaristanlıdır. Esen ise 1983 de İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Üniversiteden turizm ve otel işletmeciliği mezunu olan kolera hip hop kültürüne geçmiştir. İlk adımda break dance ile başlamıştır. Evlilik hayatı ile kendisi gibi rap müziğine aşinalı olan Sagopa Kajmer ile 1 Ağustos 2006 tarihinde evlenmişlerdir. Günlük hayatta kendi yazıp kaydettiği şarkılarını Sagopa Kajmer'e dinletti. 1998 den sonra Kuvvetmira stüdyolarında kendi yazdığı parçaları kaydetmeye başladı. Bu tarihten itibaren kolera rap dalıyla ilgilenmeye başlamıştır. Hali hazır da rap müziği dalında eserler vermeye devam etmektedir. 

 

Sanatçının Eserleri 

İlk kayıtlarını 1998 yılında başladığı kuvvetmira stüdyosunda başlamıştır. İlk kaydı olan 'İnkâr Boşuna' adlı esere yapmıştır. Tekrar aynı yılda ise Sagopa Kajmer ile 'Neden Ağlıyorum' ve 'Dünden Kalma Hayaller' adlı parçalarını kaydetmiştir. Gün geçtikçe parçalarını yapmaya başlayan kolera 2001 yılında ilk Underground EP'sini internet vasıtasıyla seyircilerle buluşturmuştur. Yapmış olduğu bu albümde 'Eksik Eylüllerin Geciken Yağmurları', 'Psikolog' ve 'Komada Martı' adlı şarkıları bulunmaktadır. Kolera bu albümü 19 yaşında çıkarmıştır. Sagopa Kajmerin 2004 yılında çıkarmış olduğu 'Bir Pesimistin Göz Yaşları' adlı albümünde 'Kalp Atışlarım 78 BPN' adlı eserde Saagopa Kajmer'e eşlik etmiştir. 2004 yılları içinde Sagopa Kajmer ile düet yaptıkları 'Günlerim Ağlak' ve 'Aklımın Odaları' parçalarını internet yoluyla sevenlerine paylaştı. 

 

Sagopa Kajmer İle Düet 

2005 yılında Sagopa Kajmerin Pesimist 3 EP adlı albümde olan 'Süper Sperm' adlı parçaya eşlik etti. 24 Eylül 2005 tarihlerinde Sagopa Kajmerin prodüktörlüğünü yapmış olduğu ilk solo albümünde Karantina Embryo'yu seyircilerle buluşturdu. Tekrardan 2005 senesinde kendi albümleri çıkarmak ve yeni yeteneklere yelken açmak için Sagopa Kajmer ile 11 Ağustos 2005 tarihinde kendi kurdukları plak şirketi olan Melankolia Müziği resmen kurmuşlardır. Sagopa Kajmer ile birlikte ilk toplama albümü olan Kafile adlı albümü melankolia etiketiyle ortaya koymuşlardır. Koleranın bu toplama albümünde üç parçası bulunmuştur.

Sagopa Kajmer ile düet albümü olan 'İkimizi Anlatan Bir Şey' 2007 yılında melankolia etiketiyle birçok müzik marketlerinde görüntülenmeye başlamıştır. Sagopa Kajmer ile yaptıkları bu düet Türkiye'de ilk kez bir erkek ve kadın rap sanatçısının çıkarmış olduğu düettir. İlk single olarak 2007 yılında internette 'Taş Dibe Düşmez'i yayınlamıştır. 2008 yılında inziva adlı soloyu yayınlamış ve ayrıca 4 şarkıdan oluşan albümü olan Kolostrofobi EP'yi yayınlamıştır. 2009 yılında Sagopa Kajmer'in Saykodelik EP adlı albümünde birlikte söylediği 'Bilinmezlik' adlı şarkısında yer almıştır. 2010 yılında çıkarmış olduğu Sagopa Kajmer ile birlikte yaptıkları 2'nci düet albümü olan 'Bendeki Sen' adlı albümü melakolia etiketiyle çıkarmışlardır.

 

Popülerliği Artan Yıllar 

2012 yılında ise Gerilim, Macera ve Suç adlı şarkısı olan 'Kim Buna Dayanır' adlı eserini internette single olarak yayınlamıştır. Tekrardan 2012 yılında ise çıkarmış olduğu Orda Olmak albümü ile yıl içinde yüksek satış başarısı yakalamıştır. 2013 yılında yayınlanan Radyo Boğaziçi 10. Müzik ödüllerinde 'Yılın Rap Sanatçısı' ödülüne layık görülmüştür. Sagopa Kajmer'in Pesimist EP 6 albümünde 'Yutkunuyorum' adlı parçasına eşlik etmiştir. 25 Şubat 2015 Kolostrofobi EP 2 adlı albümünde tam tamına 12 şarkı yayınlamıştır. 'İmitasyon Dağlar' adlı single ise tüm dijital müzik platformlarında yayınlanmaya başlamıştır. 20 Kasım 2017 Tarihinde Sagopa Kajmer ile boşanmışlardır.

Kolera Hakkında