İsmail Türüt Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

İsmail Türüt 8 Haziran 1965 tarihinde Rize'nin ambarlık ilçesinde dünyaya gelmiştir. Türk halk müziği sanatçısı olup, halk tarafından tanınmaktadır. Günümüze kadar toplamda 30 adet albüm bestelemiştir. 1990'lı yılları geçtikten sonra "Adnan Yılmaz, Erkan Ocaklı  ve Cengiz Kurtoğlu " ile birlikte kaset ortaya çıkarmışlardır. Rize’nin merkezinde çocukluk yılları geçen İsmail Türüt, dört çocuğu olan bir ailenin çocuğudur. Üçü erkek ve biri kız olan kardeşlerin ikinci büyük olan çocuklarıdır. İlköğretim hayatını kendi köyü olan ambarlıkta tamamlamışlardır. Ambarlık ilköğretim okulundayken öğretmenleri tarafından sevilen bir öğrenci olmuştur. Lise ve üniversite yaşamına devam etmemiştir.

 

İsmail Türüt Nasıl Kariyer Sahibi Olmuştur? 

İsmail Türüt 4 tane çocuk sahibidir. İsimleri; Deniz, Nazlıcan, Miraç ve Yasemindir. İlk kariyerine 1982 yılına geldiğinde "Laz Uşağı" isimli albümünü çıkararak başlamıştır. Kanal 7, Flash Tv, TGRT kanallarında "Türüt Show" programının sunuculuğunu yapmıştır. Kanal 7 ve Meltem Tv ' de "Fıkralarla Türkiye" programını sunmuş ve izleyen seyirci kitlesi olmuştur. Meltem Tv kanalında " Türüt’ten  Türküler" programı ile epey ün sahibi olmuştur. TGRT  kanalı ve Kanal 7 kanalında "Tirvana" ve "Naber Bacanak " isimli dizilerde başrol oyunculuğu yapmıştır.

 

İsmail Türüt Nasıl Ünlü Olmuştur?

İsmail Türüt kendisini geliştirmek için 1979 yılında İstanbul'a  gelmiştir. Hayallerinin gerçekleştiği ilk anlar bu yıllarda olmuştur. İstanbul'a yeni geldiği zaman Bahçelievler’de bir yakınının marketinde çalışmıştır. Cimil yaylalarında çobanlık da yapmıştır. Çocukluk yıllarında  İstanbul'a bile gün gelip hep şarkı ve türkü söyleyeceğini düşünmüştür. 1980 yılında Bebek'te bir fırında çalışmaya başlamıştır. İsmail Türüt işte çalışırken aynı zamanda da düğün salonu, çay bahçesi ve üçüncü sınıf gazinoda uvertür  olarak çıkmaya başlamıştır. 1982 yılında Laz uşağını çıkarmasının ardından kaset ve beraberinde sahne çalışmalarına devam ermiştir. Kendi memleketi Rize yani Karadeniz bölgesi başta olmak üzere ünü her yere yayılmıştır.

 

İsmail Türüt 'e Kimler Destek Olmuştur? 

1998 yıllarında İsmail Türüt, adeta yaşamında bir dönüm noktasına girmiştir. Toplamda kendisine ait 20 adet kaset çıkarmıştır. Sadece Karadeniz halkının tanıdığı bir sanatçı olan İsmail Türüt 1998 yılında herkes tarafından tanınmaya başlamıştır. Çünkü İbrahim Tatlıses'e ait olan idobay müzik firmalarına transfer edilme işlemi gerçekleşmiştir. Sanat yaşamına yeniden başlarmışçasına dört elle sarılmıştır."Oflu İle Bayburtlu " kaseti uzun bir süre Tükiye'nin gündeminde kalmıştır. Şarkı yazma ve söyleme konusunda başarılar elde etmesine rağmen yine de daha fazla başarı kazanmaya çalışmıştır. Karadeniz müziğinin tüm Türkiye de dilden dile, yöreden yöreye dolaşmasını sağlamıştır.

 

İsmail Türüt'ün Vermiş Olduğu Konserler 

Sesinin güzel olduğunu fark eden birçok sanatçı İsmail Türüt 'ün ilerlemesi için elinden tutmuştur. 7 yıl boyunca hiç ara vermeden çeşitli Tv programlarının konuğu olmuştur. Yine aynı şekilde kanalların sunuculuğunu yaparken halkla kaynaşma fırsatı elde etmiştir. Tirvana isimli çektiği dizi toplamda 26 bölümden oluşuyor. Kendisine ait olan 15 tane parçasına klipler çekmiştir. Genel olarak, sözü ve müziği kendisine ait olmak üzere 100'ün üzerinde şarkısı vardır. İsmail Türüt gerek yurt içinde gerek yurt dışında birçok konser vermiştir.

 

İsmail Türüt 'ün Albümleri Nelerdir?

1982 yılı Laz uşağı şarkısı ile ünlenen İsmail Türüt, 1986 yılında "Şenayım Nostalji" şarkısını bestelemiştir. 1988 yılına geldin de " Ondan Kaynana Olmaz" şarkısı ile gönüllerde taht kurmuştur. Bestelediği albümler; 1990 yılında "Çay Güzeli", 1991 yılında "Davacıyım /Belalı Damat, 1992 yıllarında "Deli Zekiye " , 1992 yılında " Fıkralarla Konser", " Zorla Güzellik Olmaz" , "Mahkeme" şarkılarını bestelemiştir. Son albümü ise 2014 yılında "Dört Mevsim" olarak sevenlerine hitap edilmiştir. İsmail Türüt günümüzde hala şarkı söylemeye devam ediyor.

İsmail Türüt Hakkında