Haluk Özkan Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Özgün ve halk müziği sanatçısı ola Haluk Özkan 1965 yılında dünyaya geldi. Aslen Kayserili olan sanatçı burada ilkokuldan mezun olduktan sonra bazı nedenlerden dolayı İzmir’e taşınmak zorunda kaldı. Burada ortaokul ve lise eğitimini tamamlayan sanatçı daha sonra İzmir dokuz eylül üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesini kazandı.

Fakat müziğe eğilimi olan sanatçı küçük yaşlardan itibaren müziğe hayranlık duyuyordu. Bu sebeple müzik alanında kendini daha iyi geliştirmek ve İstanbul’un bu konudaki eğitim imkânlarından yararlanmak isteyen sanatçı burada İstanbul üniversitesi opera ve şan bölümünü birincilikle girmeyi hak kazandı. Zaten bu konuda yeterli birikimi ve yatkınlığı olan sanatçı buradaki eğitimini de başarıyla tamamladı.

 

İlk Albümü Ve Sonraki Albümleri

Haluk Özkan çok yetenekli bir kişiliğe sahip olduğu için bu yeteneğini her alanda geliştirerek birçok alanda başarı kat etmiştir. Bu alanlardan biri de müzik sektörüdür. Konservatuar eğitimi aldığı yıllarda birbirinden başarılı kişilerle çalışmış bu kişilerin de katkılarıyla ilk albümünü çıkarmıştır. Haluk Özkan ilk albümü olan Vira Bismillah’ı beraber çalıştığı Ergüder Yoldaş’ın destekleriyle çıkarmıştır.

Ayrıca sanatçı birçok dizi, film ve tiyatro oyunları için birbirinden etkileyici müzikler hazırlayarak insanları etkilemeyi başarmıştır. Sanatçını diğer albümleri; 1986 yılında dost dost illa kavga, 1987 idam gecesi, 1990 büyük firar, 1994 deli sevda,  affetmem seni albümü tarihi net değildir. 1994 veya 1995 senesi arasında çıkmıştır. 1995 deli sevda (özgün müzik albüm), 1997 yalan dünya, 1999 eyvah, 2005 ateşlere yürüyorum, 2011 mutlu aşk yoktur, 2013 yıkılma, 2014 memleket ve sevdaya dair, 2015 tekeremden önce vurdular beni, 2015 beton duvar, 2016 yola zararsın, 2018 Mevlana dünyaya sesleniyor etme adlı albümleri hazırlamıştır.

Sanatçı hazırladığı albümler sırasında pek çok sanatçı ve iş dünyasından destek almıştır ve bu desteklere olan minnettarlığını sürekli dile getirmiş ve katkılarından dolayı teşekkür etmiştir. Ayrıca klip çalışmaları sırasında alanında en iyi profesyonel kişilerle de çalıştığını dile getirmiştir.

 

Oynadığı Filmler

Sanatçı kişiliği Haluk Özkan’ın kısa sürede dikkatleri çekmesini sağlamıştır. TRT’de yayınlanan ve o dönem seyircinin severek takip ettiği yeşil miras adlı dizide başrol oyuncusu olarak haluk Özkan oynamıştır. Sanatçı Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı oyununda farklı karakter tiplememelerini büyük bir ustalık ile canlandırmayı başarmıştır.

 

Yönetmenliği

Birbirinden farklı alanlara ilgisi ve kabiliyeti olan sanatçı bu yeteneklerini değerlendirme imkânı elde etmiştir. Bu yeteneklerinden biri de yönetmenliktir. Haluk Özkan 57. Alay isimli ilk sinema filminin yönetmenliğini üstlenerek ortaya muhteşem bir film çıkarmıştır. Ayrıca filmin müziklerini de besteleyen sanatçı filmi ve müziği ile önemli bir sanat ürünü ortaya çıkarmıştır. Haluk Özkan film yönetmenliğindeki başarılarını klip yönetmenliğiyle devam ettirmiştir. Pek çok klipin yönetmenliğini yapan sanatçı büyük memnuniyetler yaratmıştır. Uyanış adlı filmin senaryosu Haluk Özkan’a aittir.

 

Diğer Çalışmaları

Haluk Özkan kalemi ve yorum gücü güçlü sanatçılardan biridir. Bu nedenle önemli yerlerde köşe yazarlığı yapmıştır. Sanatçı uzun çekimlerin yapıldığı filmlerin müzik çalışmalarını üstlenmiştir. Kurumsal yerlerin müziklerini, cıngıl ve çekilen reklam çalışmalarının müzikleri yine haluk Özkan’a aittir. Sanatçı 12 Eylül darbesi sırasında içeri alınan ve buralarda işkence gören kişilere şahit olduğu gibi kendisi de bu işkenceleri görmüştür.

Deli sevda adlı albümü ile müzik dünyasına yeni bir yorum getirerek pek çok kişinin dikkatini çekecek ve onlara öncülük edecektir. Yurtiçinde ve yurtdışında sayısız konserler vererek sevenleriyle buluşmuş ve birçok gazeteye röportaj vermiştir.

Haluk Özkan Şarkıları

Haluk Özkan Hakkında