Berk Gürman Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

4 Ağustos 1982 yılında dünyaya gelen sanatçı Berk Gürman, ikiz kardeşi Öykü Gürman ile birlikte müzik kariyerine başlayarak muhteşem bir ikili olmuşlardır. Anne ve babasının da müziğe olan tutkusu sebebiyle müziğin içinde yetişen Berk Gürman’ın bu piyasaya girmesi, alışkın olduğu bir sektör olduğundan zor olmadı.

Çocukluğundan beri müzik, edebiyat, şiir, flamenko onun hayatında ayrı bir yer kaplamıştır. Fakat onun hayatında Flamenko, hayatın anlamı gibi bir yer oluşturmuştur. Kendi deyimi ile flamenko onun bağlı kaldığı, ayrılamadığı, gölgesinin peşine düştüğü bir gerçektir. Annesi, sanat müziği hayranı olmasına rağmen babasının Flâmenko hayranlığı, kendisinin bu yolu seçmesinde etkili olmuştur. Müzik, bir nevi Gürman ailesinde genetik transfer olmuştu. Flâmenko hayranlığı Berk Gürman’ı gitara yönlendirmiş, bu yolda başarılı olmasına katkı sağlamıştır. Müziğe karşı anne babasının içinde kalan ukde, onun sanat yaşamına çocuk yaşta başlamasının en büyük etkeni idi.

 

Berk Gürman’ın Gitarla Tanışması

Müzikle tanışması çok öncesine dayanmasına karşın Berk Gürman, 9 yaşında gitar çalmaya başlamıştır. Onun müziğe bakış akışı, çalmadan, söylemeden önce dinlemekten geçiyordu. Konuşmayı dahi duyarak öğrendiğimize dem vuran sanatçı, müzikle de bu durumu kıyaslıyor ve bu felsefede başarı sağlıyordu. Flâmenko, onun için üzerinde düşünülmesi gereken bir felsefe ve hiç bitmeyesi bir yolculuk zevki idi. Kendisini hakikat yolunun bir yolcusu olarak tanımlayan Berk Gürman, bu yolda ancak Flâmenko ile yürüyebileceğine inanıyordu.

 

Berk Gürman’ın Eğitim Hayatı

İlkokula İstanbul’da Efdal ilkokulunda başlayan sanatçı, ortaokul öğrenimine Fevziyeli ortaokulunda, lise öğrenimine ise Pera güzel sanatlar lisesinde devam etmiştir. Liseyi tamamlamasını müteakip Bilgi Üniversitesi Ses Mühendisliği bölümünü kazanmıştır. Üniversite öğrenimini yarıda bırakarak Endülüs’e giden Berk Gürman, 2003 yılında İspanya’da Christina Heeren Fundacion’a kaydolmuştur. Yine aynı yıl bu enstitüde avanzado sıfatı ile gitar eğitimine başlamıştır. Miguel Angel Cortes, Manolo Franco, Nino de Pura, Manolo Sancular gibi gitarın duayenlerinden dersler alarak gitar çalmayı geliştirmiştir. Burada aldığı eğitimlerde, kendisini Flâmenkolar diye tabir ettiği üstatların arasında bulmuştur. Anadolu ve Endülüs’ü ifade ederken her zaman “hazinem” tabirini kullanmıştır.

 

Yurtdışında Müzik Eğitimi

Berk Gürman, Flâmenko gitarının Anadolu’da yaygınlaştırılması için büyük çabalar sarf etmiş, Endülüs’te aldığı eğitimi Anadolu kırsalına taşımaya çalışmıştır.

İbrahim Tatlıses’ten dinlemeye alışkın olduğumuz “evlerinin önü boyalı direk” türküsünü, kardeşi Öykü ile birlikte Flâmenko tarzında yorumlayarak dinleyicilerin büyük beğenisini kazanmıştır.

Kardeşi Öykü ile birlikte çok başarılı müzik kariyerine ulaşan Öykü Berk kardeşler, 2007 yılında kısmet isimli albüm ile 2009 yılında iki arada isimli albüm ile müzik piyasasında isimlerinden söz ettirmişlerdir. Bu iki albümü çıkardıktan sonra kardeşler müzik kariyerlerine solo olarak devem etme kararı almışlardır. İki müzisyenin de dinleyicilerine farklı mesaj verme amaçları vardı. Bu sebeple ayrı çalışmalarının dinleyici üzerinde daha etkili olacağını düşünmüşlerdi ve bunu uygulamaya koydular.

 

Öykü Berk Kardeşlerinin Kariyerlerine Ayrı Devam Etmeleri

Berk Gürman kariyerine yine Flâmenko gitar tarzı ile devam etti. Solak gitarist, 2011 yılında ”yeseri” isimli albüm ile dinleyicinin beğenisini kazandı. Kendi ifadesi ile bu albümde dinleyiciye; sanatın, yapılmayanı yapmak, kendi başarılı yapıtlarını da tekrar etmek olduğu mesajını vermişti.

Yine kendi ifadesi ile farklı olan her şeyin müzik ile ifade edilebildiği, evrensel olanın birlik ve beraberlik olduğunu her fırsatta vurgulayan Berk Gürman, Flâmenko gitara adeta tapıyor ve bu yolda hayatının sonunda kadar mücadele edip insanların hislerine tercüman olacağını beyan ediyor.

Berk Gürman Hakkında