Aydilge Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Aydilge 25 Haziran 1979 yılında Kütahya‘da dünyaya geldi. Aydilge'nin soy ismi Sarp ama hayranları onu sadece ismiyle biliyor. Aydilge'nin babası doktor annesi ise şairdi. Aydilge daha 8 yaşındayken doktor olan babasının tayini çıktı bu sebeple Ankara’ya taşındılar. Aydilge Ankara’ da ilkokulunu bitirdikten sonra ortaokulu ve liseyi TED kolejinde okudu. Aydilge 8 yaşında bir sınava girdi TRT Ankara Radyosu çocuk korosu sınavını kazanarak 15 yaşına kadar Türk Sanat Müziği korosunda radyo sanatçısı olarak görev yaptı. Aydilge küçüklüğünden itibaren müziğe karşı ilgisi vardı. 12 yaşına kadar gitar çaldı kendi söz ve bestelerini yazdı.

 

1997 Ve 2006 Yıllar Arası

1997 yılında yazdığı ilk öykü kitabı olan “Kalemimin Ucundaki Düşler” i  yayınladı ve 2002 yılında ise bulimik bir kızın öyküsünü anlatan roman yazarak “Bulimia Sokağı” adıyla yayınladı. 2004 yılında ise yazdığı romanı “Altın Aşk Vuruşu” nu yayınladı. Burs kazanarak okuduğu Başkent Üniversitesinde Amerikan kültürü ve Edebiyat bölümünde burslu okuyarak 2006 yılında birincilikte mezun oldu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İletişim fakültesinden yüksek lisans yaparak mezun olduktan sonra “İletişim Uzmanı” unvanını aldı. Aydilge 2006 yılında ilk albümü olan “ Küçük Şarkı Evreni”  şarkısını piyasaya sürdü.  Bu albüm bir dergi tarafından beğenilerek “Yılın En İyi Çıkış Yapan Kadın Şarkıcısı “ seçildi. 

Aydilge 2006 yılında birçok festivale katıldı. İlk olarak 17 dergisi festivaline daha sonra Rock’n  Coke Burn, Zeytinli Rock festivali gibi festivallere gitti. 2010 yılında vizyona giren İtalyan çizgi film olan Winx Club’un 3D “ sihirli macera” şarkılardan oluşan albümdeki Türkçe sözler Aydilge’ye aittir. Aydilge  2010 yılında bir program hazırlayıp sundu. Rock FM Radyosunda Artı Beş, Eksi Beş adlı programını 2006 yılına kadar sundu. Ayrıca Türkiye’nin tek müzik teknolojileri olan Sound' un editörlüğünü yaptı. İlk olarak çıkardığı dizi müzikleri “ Kiralık aşk ve Kiraz mevsimi” gibi dizilerden ödüllü ve de hit single çıkardığı müzik kariyeri ile verdiği konserler devam etmektedir.

 

Aydilge'nin Kariyeri

Aydilge 2008 yılında TRT de çıkan “ Her Halimle Sev Beni “ dizinin ve 2004 yılında yayınlanan “ kiraz mevsimi” dizinin müziklerini Aydilge yaptı.  2008 yılında yaptığı “ Dünyanın Kalbi Durmasın” klibi  Greenpeace ile yaparak Çevreye ve Doğaya duyarlılığını gösterdi. Aydilge öykü ve şiir yazarak bunları sanat dergilerinde yayınladı. Ve ayrıca gitar çalarak kendi şiir, besteler yazdı. Müzisyenden yanı sıra bir yazardı kendine ait 4 tane kitap yazdı.

Üçüncü yazdığı 2004 yılında “ Altın Aşk Vuruşu “ öyküsüyle vitrinleri süslemeyi başlamıştı. Aydilge’nin yazdığı bir öykü “ Bulimia Sokağı “ İnönü Üniversitesi’nde Profesör Mustafa Kılıç’ın açtığı derste kaynak kitap olarak okutuldu. Aydilge 2013 yılında yeni albümü olan “Yalnızlıkla Yaptım” ı piyasaya sürdü. Ve albümde yer alan “ Yine Ben Âşık Oldum “ şarkısıyla bazı TV de ilk 10 da yer alarak zirveye çıktı. Hemen ardından “ Aşk Paylaşılmaz “ parçasıyla bir numaraya yükseldi. 2018 yılında birlikte olduğu nişanlısı müzisyen Utku Barış Andaç ile evlendi.

 

Aydilge’nin Albümleri              

 2010 yılında Takıntı, 2011 yılında Akıllı Bir Deli bide Sorma adlı albümler çıkardı. 2012 yılında Kaçsam Ege'ye, 2014 Aşka Gel, 2015 Yangın var, Gelevera Deresi ve Kiralık aşk albümleri piyasaya sürdü. 2016 yılında Gel Sarıl Bana ve Aşk Olmak, 2017 yılında Yo Yo Yo, 2018 Gece Uyku Tutmazsa aldı albümler çıkardı.

Aydilge Hakkında