Ezgi Tunçer - Fareli Köyün Kavalcısı


Sanatçı Ezgi Tunçer
Şarkı Fareli Köyün Kavalcısı
Kategori Türkçe Müzikler
Hit 29
Kanal Yavuz Burç Plakçılık

Ezgi Tunçer Fareli Köyün Kavalcısı Hakkında

Türkçe klasik müzik ses sanatçısı olarak tanıdığımız ve birçok seslendirme işlerinde ismini sıkça duyduğumuz Ezgi Tunçer Fareli Köyün Kavalcısı parçası ile özellikle de çocuk hayran kitlesine ulaşmıştır. Çocuklara Sihirli Masallar, Vol. 1 albümü ile birlikte minik çocuklarımıza baş ucu masallarını dijital platformlara taşıyan Ezgi Tunçer Fareli Köyün Kavalcısı masalını da çok eğlenceli ve naif bir şekilde seslendirmiştir.

Ezgi Tunçer Fareli Köyün Kavalcısı Şarkı Sözleri

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içerisinde, kalbur zaman içerisinde, develer tellal iken, pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, ülkenin birinde bir köy varmış. Köyün halkı mutlu, mesut yaşarmış. Günlerden birgün köyün bütün evlerini fareler basmış. Bir sürü fare köyün evlerinde, sokaklarında dolaşıyorlar ne bulursa yiyorlarmış. Köyde yaşayanlar ne yapacağını şaşırmış bir halde köyün muhtarından yardım istemişler. Fakat muhtarın da elinden birşey gelmiyormuş. Gel zaman git zaman bu köyün adı fareli köy olmuş. Köyün çocukları da farelerden bıkmış ve bu pis farelerin köylerinden biran evvel gitmesini istiyorlarmış. Günlerden birgün köye bir çalgıcı gelmiş. Köyün muhtarına:

-” Eğer bana bir kese altın verirseniz köyü farelerden temizlerim.” demiş. Köy halkı çalgıcının bu teklifine çok sevinmişler, farelerden kurtulmak için hemen bir kese altını muhtara teslim etmişler. Altınların muhtara teslim edildiğini öğrenen çalgıcı başlamış kavalını çalmaya. Kavaldan öyle güzel bir ses çıkıyormuş ki köydeki bütün fareler akın akın çalgıcının etrafına gelmeye başlamışlar. Bütün farelerin etrafında toplandığını gören çalgıcı başlamış dereye doğru yürümeye, kavalı çaldıkça fareler de peşinden gidiyormuş. Derede çok su olmasına rağmen çalgıcı karşıya geçmeyi başarmış, onun peşindeki farelerin hepsi dereyi geçemeyip suda boğularak ölmüşler. Bütün farelerin öldüğünü gören çalgıcı işini başarıyla tamamladığı için büyük bir gururla yürüyerek altınları almak için köye dönmüş:

-” Altınlarımı alıp şehre gider kendime iyi bir iş kurar ve zenginlerin arasına katılırım” diye düşünüp muhtarın yanına gelmiş. Ancak muhtar oyunbozanlık yapıp çalgıcıya altınları vermemek için,

-” Nasıl olsa farelerden kurtulduk. Bir kese altını vermesek iyi olur. ” diye düşünerek türlü bahaneler yapıp çalgıcıya altınları vermemiş. Kendisinin kandırıldığını anlayan çalgıcı:

-” Şimdi ben size bir oyun oynayayım da görün” diyerek başlamış kavalını çalmaya. Çalgıcının kavalını duyan bütün köydeki çocuklar başlamışlar çalgıcının peşinden gitmeye. Köyde hiç çocuk kalmamış. Analar, babalar başlamışlar kara kara düşünüp çare aramaya. Toplanıp muhtara gelmişler.

-” Bak çocuklarımız çalgıcının peşine takılıp gitti, çalgıcının altınlarını vermeliydin. Ne yapacağız şimdi? ” diyerek muhtara bağırıyorlarmış.

Çalgıcı kızgın, kızgın çocuklar peşinde ormana varmış. Bir ağacın dibine oturmuş ve tekrar muhtara gidip altınları istemeyi düşünmüş. Telaşla muhtarın yanına gitmek için ayağa kalkarken kavalını yanına almayı unutmuş. Sihirli kavalı bulan bir çocuk arkadaşlarının yanında toplanması için kavalı çalmaya başlamış. Bütün çocuklar toplanmışlar. Kavalı bulup çalan çocuk yaşadıkları köyün yolunu biliyormuş. çocuk önde diğer çocuklar arkasında köye gelmişler. Çocukları gören anneleri, babaları çok sevinmişler ve şenlikler düzenlemişler.

Muhtara yaptığının haksızlık olduğunu, çalgıcının altınlarını vermesi gerektiğini kızgınlıkla söylemişler. Muhtarda hatasını anlayıp çalgıcının altınlarını ona vermiş. Altınlarını alan çalgıcı da kurduğu hayali gerçekleştirmek için köyden ayrılmış. Böylece herkes mutlu olmuş.


 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
  • Kaan Yalçın - Sev Yeter Kaan Yalçın - Sev Yeter Slow müzikleriyle beğeni kazanan Kaan Yalçın Sev Yeter parçasıyla tüm duygulara tercüman oluyor. Farklı bir ses tonuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Kaan Yalçın; bu özelliği sayesinde dinleyici kitlesini her geçen gün geliştiriyor. Netd Müzik etiketiyle yayınlanan klibinin yönetmenliğini Kemal Kekeva yapıyor. Söz ve müziği Uğur Bayar’a ait olan Sev Yeter şarkısı esasında isyan dozun...
  • Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var Türk Halk müziğinde sözleri ve besteleri ile tanınan başarılı Halk Ozanı Mahzuni Şerif Bu Mezarda Bir Garip Var şarkısıyla da çok sevilmiştir. Mahzuni Şerif, Bu Mezarda Bir Garip Var şarkısını aynı ismi verdiği albümü ile birlikte 2002 senesinde biz müzik severler ile paylaşmıştır. Birçok sanatçı tarafından kullanılan besteleri ile gündemde olan sanatçımızın en iyi şarkılarından biri olan Bu Mezarda Bir...
  • Yıldız Tilbe - Sana Değer Yıldız Tilbe - Sana Değer Arabesk/ pop müziğin çok sevilen sanatçısı Yıldız Tilbe Sana Değer şarkısını bizlerle ilk kez 1994 senesinde tanıştırmıştı. Sana Değer şarkısının sözlerini Yıldız Tilbe yazarken müziği Bülent Özdemir'e aittir. Sana Değer yıldız Tilbe'nin 1994 senesinde çıkardığı Delikanlım albümüyle birlikte müzik severler ile buluşmuştur. Aşkı, sevgiyi hemen her şarkısında ustalıkla işleyen Yıldız Til...
Yorumlar Yorum Yap

    Bu şarkıya ilk yorum yapan siz olun

capthca