Selda Bağcan Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Selda Bağcan

Selda Bağcan, yaptığı müzik ve siyasi duruşuyla, öne çıkan sanatçılardan biridir.  Her şarkısında toplumsal konulara vurgu yapan, güçlü sesi ve başarılı yorumu ile tanınan sanatçılarımızdandır. Selda Bağcan, 1948 yılında Muğla’ya bağlı Menteş İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. Öğretmen bir annenin çocuğu olması, onu toplumsal olaylara duyarlı kılmıştır. Babası veteriner olan Selda Bağcan, anne ve babasının sürekli değişen görev yerleri nedeniyle bir süre Van’da kalmıştır. Selda Bağcan’ın bir de erkek kardeşi bulunmaktadır. Daha sonra, Ankara’ya tayini çıkan ailenin çocukları, eğitimlerine burada devam etmiştir.

Selda Bağcan’ın Müzikle Tanışması

Selda Bağcan, on yaşına geldiğinde gitarla tanışmıştır. O tarihlerde gitar çalmaya heves duymuş ve bu hobisini ilerletmiştir. Eğitim hayatı, Ankara’da geçen Selda Bağcan, Ankara Üniversitesi, Fizik Mühendisliği Bölümü’nden 1971 yılında mezun olmuştur. Öğrencilik yıllarında hiç bırakmadığı müziği, Selda Bağcan’ın temel mesleği haline gelmiştir. Üniversite son yıllarında da kırk beşlik bir plak çıkarmıştır. O dönemlerde müzikle olan ilişkisi profesyonel olmayıp, amatör bir ruhla devam etmekte idi. 1972 yılında Bulgaristan’da yapılan müzik yarışmasında ülkemizi temsil etmiştir.

Selda Bağcan’ın Dünya Görüşleri Müziğine De Yansımıştır

Selda Bağcan, toplumsal konular karşısında, her zaman duyarlı bir bakış açısı sunan sanatçılardandır. Gerek seslendirdiği şarkılarında gerekse yazdığı sözlerde bu olgulara sıkça rastlanır. Bunun gerçek yaşamında da somut örneklerini görmek mümkündür. Cumhuriyet Halk Partisi ile yurtdışı bağlantılı başka halkçı federasyonlarla iş birliği halinde konserler vermektedir. Almanya’daki Sosyal Demokratik Parti daveti ile 1970’li yılların sonunda, Avrupa’nın farklı kentlerinde konserler vermiştir. Bu şekilde, çok çeşitli festivallerde konserler vermiştir. Siyasi kişiliğinden ödün vermeyen yapısı, çoğu zaman ağır bedeller ödemesine neden olmuştur.

Selda Bağcan, Siyasi Yaşamında Ağır Bedeller Ödeyen Sanatçılarımızdandır

Selda Bağcan’ın şarkılarında farklı bir soruna değinmesi, hiciv sanatını halk diliyle ustaca kullanması, önemli özelliklerindendir. Topluma ders veren, uyarı niteliğinde sözleri, güçlü yorumu, her zaman geniş kitlelerce beğenilmesine neden olmuştur. Bazı dönemlerde, söylediği şarkılar, siyasi duruşu protest yapısı nedeniyle, siyasi çevrelerden tepki toplamıştır. “Sanatçılık, sadece şarkı söylemekten ibaret olmayıp, halkı düşünmeye de sevk etmelidir” felsefesini sanatına yansıtmıştır. Sanatçı bunun bedelini çok ağır ödemiştir. 1981 ile 1984 arasındaki sürelerde, farklı tarihlerde cezaevinde bulunmuştur. Tüm yaşadıklarına rağmen, idealist yapısı ve sanat karşısındaki kişisel tavrını değiştirmemiştir. Yurt dışı konserleri için de çok zor pasaport almıştır.

Selda Bağcan’ın Yaptığı Müziğin Türü

Selda Bağcan, elinde bağlaması ile Anadolu’nun sesi olan sanatçılarımızdandır. Rock türü ile Anadolu ezgilerini müziklerinde başarılı bir şekilde harmanlamıştır. İçli ve güçlü sesi, akıcı ve güzel Türkçesi ile her dönem zevkle dinlenen sanatçılardandır. Şarkıcı ve yorumcu, çoğunlukla kendi söz ve müziklerini yaptığı parçaları seslendirir. Bu şarkıların yanı sıra, Anadolu’nun anonimleşmiş türkülerini de başarı ile yorumlamaktadır. Unutulmuş halk sanatçılarının ustalıkla yorumladığı türküleri sanatçı, başarı ile seslendirmektedir. Gerek yorumu gerekse sesinin güzelliği ile birkaç kuşak tarafından büyük bir beğeni ile dinlenmektedir. Antakya’ya iki bin yılında konser için giderken, trafik kazası geçirmiştir. Uzun yıllar, tedavi görmüştür.

Selda Bağcan’ın Eserleri

Selda Bağcan’ın çok sayıda bestelediği eseri bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en bilinenleri şunlardır: Sözleri Aysel Gürel’e ait olan Ziller ve İpler, çeşitli tarihlerde yaptığı Türkülerimiz Albümleri bulunur. Sözleri çağdaş ozanlara ait olan pek çok şarkının da bestesini yapmıştır. Başarı ile yorumladığı şarkılar arasında öne çıkanlar ise: Adaletin Bu mu Dünya? Uğur’lar Olsun, Denizlerin Dalgasıyım, Halkım, Özgürlük ve Demokrasiyi Çizmek, ilk akla gelenlerdir. Selda Bağcan, geçmiş kuşakların olduğu kadar, gelecek nesillerin de severek dinleyeceği sanatçılar arasındadır.