Elton John Böyle Şöhret Oldu

Elton John Böyle Şöhret Oldu

İngiltere’nin başkenti Londra’da 1947 tarihinde dünyaya gelen Elton John’un asıl adı Reginald Kenneth Dwihgt’dır. Daha çocuk yaşlardayken annesi ile babası ayrıldı. Elton John üç yaşında iken piyano eğitimi almaya başladı. Babası da müzisyen olan John gösteri ve müzik dünyasında yerini almak için eğitimini bıraktı.

Henüz 15 yaşındayken barda piyano çalmaya başladı. Arkadaşları ile birlikte bir müzik grubu kurdu. 1965 senesine geldiğimizde ise profesyonelliğe ilk adımını attı. 1966 yılında ise hayatının önemli isimlerinden olan Bernie Taupin ile tanıştı. Bu isim tam 32 sene Elton John’a şarkı sözü yazacaktı. Dünyaca ünlü bir sanatçı olmasında Bernie Taupin’in katkıları oldukça fazladır

Elton John Uluslararası Bir Üne Kavuşuyor

Elton John 1970’lerde piyasa sürdüğü albümlerle dünya çapında büyük bir üne kavuştu. Bu dönemlerde yıldızı parlayan John, yine dünyaca ünlü olan John Lennon ile çalışmaya başladı. Sanatçının ABD’de yaptığı konserler tam bir şenlik havasında geçiyordu. Konserlerinde giydiği elbiseler ve gözlükler son derece komikti. Kendisi dilediği gibi sahneye çıkan ve bu konuda kendisini kasmayan bir yıldızdı.

Elton John Zirveye Tırmanışını Sürdürüyor

Ünü kıtalardan kıtalara yayılan Elton John, 1976 senesinde Kiki Dee ile düet yaptı. Blue Moves, Here And There ve Don’t Go Breaking My Heart adlı şarkılarıyla adeta dünyayı salladı. Özellikle bu parçalar Avrupa kıtasında çok beğenildi. 2 milyonun üstünde satış yaptı.

Kişisel Sorunlar Ve Yeniden Yükseliş

Müzik kariyeri son derece başarılı giderken yaşadığı şahsi problemler Elton John’u epey yıpratmıştı. Bu dönemde kilo aldı, saçları döküldü ve içine kapandı. Homoseksüel olmasının duyulmasından o dönemlerde çekiniyordu. Zira haklıydı. 80’li yıllarda bu nedenden ötürü kaset satışları durma noktasına geldi.

Bu duraklama dönemi 1988 yılına kadar sürecekti. Bu yıl içerisinde yaptığı enfes şarkı Reg Strikes Back müzik piyasalarını altüst etti. Aynı döneme yaptığı hareketli şarkılarla tekrar yükselmeye başladı. Ayrıca tam bir futbol tutkunu olan Elton John Watford futbol kulübünü destekliyordu ve kulübe para yardımı yapıyordu.

Hem Büyük Müzisyen Hem Hayırsever

1992 senesine geldiğimizde Elton John’un performansı yerindeydi ve yine zirvedeydi. O, artık Büyük Britanya’nın en zengin kişileri arasında gösteriliyordu. Bu sene içerisinde çıkardığı The One adlı yeni albümü ile başarılarına bir yenisini daha eklemişti. Eski neşesi yerine gelmiş ve yaşadığı zor zamanları geride bırakmıştı.

Yine aynı sene AIDS ile mücadele etmek için fon oluşturdu. Albüm ve konserlerden kazandığı paraların büyük bir kısmını direkt olarak bu fona aktardı. 1993 yılında yeni bir albüm ve The Lion King filmine hazırladığı 5 beste ile hayranlarını mutlu etti.  Can You Feel The Love Tonigiht Oscar töreninde en iyi film müziği ödülüne layık görüldü.

Magazin Dünyasında Elton John

Elton John 1995 yılında basın mensuplarına samimi röportajlar verdi. Özel hayatı ile ilgili olarak merak edilenleri hem açık yüreklilikle hem de mizahi bir tarzda anlattı. Geçmişte biseksüel olduğunu söylemişti. Şimdi eşcinsel olduğunu açıkça ortaya koyuyordu. Kelliği ve kilosu ile dalga geçebiliyordu.

Yükseliş Yılları Beyazperdeye Taşınıyor

Dünya müzik tarihine büyük bir iz bırakan Elton John’un yükseliş yılları Rocketman adlı film ile beyazperdeye taşınıyor. Film izleyici 70’li yıllara götürüyor ve sanatçının yükseliş yıllarını anlatıyor. Film hem müzikleri hem de görsellikler açısından oldukça iddialı. Filmin yönetmeni Dexter Fletcher ve Elton John’u ünlü aktör Taron Egerton canlandırıyor.

Elton John Şarkıları

Elton John Hakkında