Çağatay Akman Kitap Çıkardı

Çağatay Akman Kitap Çıkardı

Çağatay Akman 2016 yılının sonlarında yaptığı “Gece Gölgenin Rahatına Bak” isimli şarkı ile büyük bir üne kavuştu. Bu şarkı ile özellikle gençlerin beğenisini kazandı. Şarkıya çektiği klip sosyal paylaşım platformlarında milyonlarca kişi tarafından kısa bir sürüde izlendi ve şarkı adeta dillere dolandı. Gençlerin gittiği mekânların gözde parçası oldu.

Henüz 20 yaşında olan Çağatay Akman “Nasıl Çağatay Akman Oldum” isimli bir kitap çıkardı. Müziğe bir süreliğine ara verdiği bilinen Akman’ın kitabı sosyal medyada gündem oldu ve uzun süre tartışıldı. Sevenleri desteklerini sunarken, Akman’a sosyal medyada sert eleştirilerde geldi. Hatta kitapla dalga geçen insan sayısı da hiçte az değildi.

Çağatay Akmanın Şarkısı Da Çok Tartışılmıştı

Çağatay Akman’ın yaptığı “Gece Gölgenin Rahatına Bak” adlı parça çıkış yaptığı ilk günden beri tartışmaların odağına oturmuştu. Zira sözlerini anlamsız bulan çok geniş bir kitle vardı. Fakat şarkı dinleyenleri enteresan bir biçimde etkisini alıyor ve bir bağımlılık yapıyordu. Dinleyenler tekrar tekrar dinliyorlar ve sıkılmıyorlardı.

Gece gölgenin rahatına bak isimli şarkının tutmasının ardından kısa bir süre sonra şarkının bestesinin çalıntı olduğu ortaya çıkmıştı. Şarkının bestesi İsrail kökenli olan ve etnik müzikler yapan ANNA RF isimli grubun Jump adlı eserinden çalınmıştı. Pek çok çevre bu konuda Çağatay Akman’a eleştiriler getirse de o, bu konuda sessizliğini bozmadı.

Şarkının Parodisini Bile Milyonlarca Kişi İzledi

Çağatay Akman’ın şarkısı şu an için 270 milyondan fazla görüntüleme aldı. Bizim oğlanın rahatına bak ismiyle parodisi yapıldı. Bu parodi eser 15 milyondan fazla görüntülendi. Yani bir işin parodisi bile bu kadar tıklanmışsa Çağatay Akman’ın eserinin tuttuğunu çok rahat söyleyebiliriz.

Çağatay Akman Müziği Rap Mi

Arabesk diyebilir miyiz tam olarak kestiremiyoruz. Zira Akman’ın müziği ülkemizde yeni yeni duymaya başladığımız bir rap türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ama şunu açıkça ifade edebiliriz ki dinleyenlerin bünyesinde bir tiryakilik yarattığı ve uzun süre dinlemeyi bırakamamasıdır. Çağatay Akman’a tarz olarak yakın olan Eypio’da yine milyonlarca kişi tarafından dinlenmiştir.

Kitap Yazma Modası Ve Herkes Kitap Yazabilir Mi

Son dönemlerde sosyal medya fenomenlerinin ya da ünlenip sonradan düşüşe geçenlerin kitaplar yazdıklarına şahitlik ediyoruz. Çağatay Akman da bu kervana katılan isimlerden oldu. Diğer yaptığı şarkılar beklenen ilgiyi görmediği için kitap yazdığına dair iddialar ortaya atıldı. Zaten kitaptan da beklenen başarı elde edilemedi.

Kitabın tartışılan bir başka yönü de edebi değer taşıyıp taşımadığı ve kitaptaki yanlış sözcük kullanımları ve imla hatalarıydı. Daha kitabın kapağına bir noktalama hatası yapılmıştı. Nasıl Çağatay Akman oldum sorusunun sonuna soru işareti koymayan Akman üç nokta koymuştu. Özetlersek kitabın hiçbir edebi değeri olmadığını ve kitap yazmanın belli bir donanım gerektirdiğini söyleyebiliriz.

Kitap Sosyal Medya Platformlarında Dalga Konusu Oldu

Kitabının çıkacağını kendi şahsi hesabından duyuran Çağatay Akman sosyal medyada kısa bir zaman dilimi içerisinde dalga konusu oldu. Kullanıcılar çeşitli benzetmeler ve yakıştırmalar yaparak kitapla ilgili olarak epey süre alay ettiler. İnsanlar bu kitabın kendilerine ne katacağını, Çağatay Akman’ın ne iş yaptığını, edebi donanımının olup olmadığını sordular.

Kitap okumanın insanlara kattığı pek çok şeyden söz edebiliriz. Özellikle roman okumanın insanların iç dünyasında yaşadığı çelişkileri apaçık bir şekilde görmenin hissini belki diğer hiçbir sanatsal aktivitede alamayız. Romandaki karakterlerden kendimizde bir şey buluruz. Ancak Akman’ın kitabı bunların hiçbirini karşılamadığı gibi kendisini de değersizleştirmiş oldu.