Ankaralı Ayşe Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Asıl adı Ayşe Dinçer olan Ankaralı Ayşe 1977 yılında Mersin’de dünyaya gelmiştir. Siyah saçlı, siyah gözlü orta boylu biridir. Eğitim hayatını yani okulun ilk yıllarını Mersin’de sürdüren Ayşe Dinçer liseyi Mersin Gazi Lisesi’nde okumuştur ve liselerarası ses yarışmasına katılmış ve yarışmayı birincilikle tamamlamıştır. Çocukluğunda maddi açıdan büyük sıkıntılar yaşamıştır. Ailesinin maddi durumu iyi olmadığı bu dönemde, Mersin’de düğünlerde şarkılar, türküler söylemiş ailesine maddi açıdan önemli katkıda bulunmuştur. Ayşe Dinçer bu başarının sonrasında 1996 yılında katıldığı TRT Türk Halk Müziği Yarışması’nda Türkiye ikincisi olmuştur. Ayşe Dinçer müzik kariyerin yanında Emre Ergen ile evlenmiştir. Emre Ergen aynı zamanda eşinin bütün konser işlerini de yapmaktadır.
 

Ankara’ya Yolculuğu

Ayşe Dinçer 2002 yılında Mersin'den Ankara’ya taşınmıştır. Yaklaşık 6 yıl boyunca Ankara’da yaşamını sürdüren Ayşe Dinçer, söylediği  Koçum Benim şarkısıyla müzik dünyasına giren Ayşe Dinçer çıkardığı bu albüm ile birlikte müzik serüvenine başlamıştır. Sanatçı  hayatı için İstanbul'a gelmiştir. 2008 yılına kadar Türkiye'nin birçok yerinde konserler veren Ayşe Dinçer, 2008 de Türkiye dışında, Amerika, Avrupa ve Avustralya gibi dünyanın birçok ülkeye gitmiştir ve  konserlerini yurt dışına kadar taşımayı başarmıştır. Günümüzde ise halen bu konserlerini devam etmektedir.
 

Başarılı Sanat Hayatı

15 yıldan fazladır sanat camiasında profesyonel olarak müzik kariyerini devam etmektedir. Kaşlarını Eğdirirsin, Erik Dalı ve Şemsettin isimli albümleri çok fazla satış rakamlarına ulaşmış, sevilmiş ve dinlenmiştir. Müzik kariyerinde en çok sevilen  ve söylediği  Koçum Benim isimli şarkı ile büyük beğeni toplayan başarılı sanatçı Ayşe Dinçer çocukları da çok sevmekte ve ayrıca çocuk esirgeme kurumunda gönüllü annelik yapmaktadır.  Birçok hediye alarak çocuklarla oldukça ilgilenmekte ve onlarla vakit geçirmektedir.
 

Sevdiği Sanatçılar

Başarılı sanatçımız Ayşe Dinçer birçok sanatçıyı dinlemekten keyif almaktadır özellikle Belkıs Akkale'yi dinlemekten aşırı keyif almakta ve mutlu olmaktadır. Türkü, şarkı müziği seven kişilerin ruhuna hitap ettiği ve müzik doyumlarına ulaştırmayı bilen ve seven bir sanatçımızdır. Ayşe Dinçer yayınlandığı ve yayınlanmakta olan TV programları da bulunmaktadır. Flash Tv ekranlarında Gönüllerin Ayşe’si olarak karşımıza çıkmıştır. Daha sonra Vatan Tv ekranlarında da seyirciyle buluşmuştur ve uzun bir süre ekranlarda programlar hazırlamış ve sunmuştur.
 

Festivallerin Sevilen Yüzü

En son Antalya Ormana Köyü’nde yarım asırdan fazladır düzenlenen 51. Ormana Üzüm Festivali’ne katılmış şarkılar türküler söylemiştir. Sahneye ise araba ile değil de değişiklik olsun diye deve ile giden ünlü festivalde renkli görüntülerin meydana gelmesine neden olmuştur. Herkes tarafından beğenilmiş alkışlarla karşılanmıştır. Birçok kişi tarafında sevilen sanatçı bu görüntülerin ardından festivale katılanların coşkusuna coşku katmış ilk şarkısını ise devenin üzerinde söylemiştir. Festivale katılanlara ise bol müzik şölenleri sunarak eğlenceli bir konsere imza atmıştır.
 

Albümleri ve Türküleri

Ayşe Dinçer'in müzik dünyasında bulunduğu katkılar ev söylediği albümler, türküleri; Bu Fasulye 7,5 Lira, Kirli Mendil, Efendim İşitmedim, Okşa Beni, Antalya’nın Mor Üzümü, Ayrılmayalım Yârim, Gidebilirsin, Tiki Tak Tak, Dilara, Acil Servis, Ak Fasulye Pişirdim, Altın Yüzük Şak Şak’tır.  Sen Paradan Haber Ver, Ankara'nın Ayşe’siyim, Tombulum, Seviyorum Diyen Dili Seveyim şarkıları çok sevilir. Ve Koçum Dedim Kuzu Çıktı, Mesut Musun, Deli Deli, Kestane, Kaynana, Çorabını Ördüğüm, Arama Beni, Şu Cide’nin Çeşmesi, Tımbırleydi, Çifte Telli, Gözlerin Aydın, Şıkıdım Şıkıdım, Helvacı Helva, Cevahir Taşımısın, Olmaz Mıydı, Tavşan Dereyi Geçmiş şarkıları bulunur. Ayşe Dinçer 2018 yılında seslendirdiği şarkı  kekliği düz ovada avlarlar isimli şarkısı herkes tarafından sevilen şarkısın da ise  klibinde eşi Emre Ergen ile birlikte yer almıştır.

Ankaralı Ayşe Hakkında