Ahmet Koç Kimdir? Biyografisi Albümleri, Şarkıları

Ülkemizin önde gelen bağlama sanatçılarından biri olan Ahmet Koç, aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığına bğlı bulunan İstanbul Devlet Modern Folk müzik topluluğunda aranjör ve bağlama sanatçısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


1968 İmranlı, Sivas doğumlu olan Ahmet Koç, 1979 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi konservatuvarına girmiştir. 12 yıl boyunca bu okulda Halk Müziği, Batı Müziği gibi çeşitli müzik dallarında eğitim görmüştür. 1995 yılında, klasikleşmiş Anadolu ezgilerinin yeniden yorumlanması ile oluşan ve toplamda 8 albümden oluşan Yedi Karanfil adlı seri albümlerin üçüncüsü olan "Yedi Karanfil 3" adlı albümünün aranjörlüğünü yapmış.


Daha sonra sırası ile Yedi Veren ve Yol Türküleri adlı albümleri çıkardı. 1997 yılında Şebnem Paker'in "Dinle" adlı şarkısı ile üçüncü olarak o güne kadar Türkiye'nin en iyi sonucu aldığı Eurovizyon Şarkı Yarışmasında, bağlaması ile yarışmaya katılmış ve Paker'e eşlik etmiştir.

Tarkan, Nazan Öncel, Zülfü Livaneli, Mikis Theodorakis ve Maria Farantouri gibi pek çok sanatçıya eşlik eden Ahmet Koç, Edip Akbayram, Murat Göğebakan, Onur Akın, Cansı Koç, Murat Kekilli gibi pek çok ünlü ismin albümlerinin müzik yönetmenliğini de yapmıştır.


2005 yılında çıkartmış olduğu Paradoks adlı albümle klasik batı müziği ve yabancı pop şarkılardan oluşan şarkıları bağlama ile yorumlamış ve bu albümle dikkatleri üzerine toplamıştır. Ahmet Koç aynı zamanda ses sanatçısı olan Cansu Koç'un da kardeşidir.


Albümleri
 

  • Yedi Veren (1996)
  • Yol Türküleri (1998)
  • Paradoks (2005)
  • Sağanak (2006 2 CD)
  • Sözün Bittiği Yer (2007)


 

Ahmet Koç Şarkıları

Ahmet Koç Hakkında